Pięć gmin z powiatów wadowickiego i suskiego zjednoczyło siły, by stworzyć wspólną strategię roz
Drukuj
Jest plan, jak zagospodarować Jezioro Mucharskie

Pięć gmin z powiatów wadowickiego i suskiego zjednoczyło siły, by stworzyć wspólną strategię rozwoju dla Jeziora Mucharskiego.  Jest już pomysł, jak zagospodarować tereny wokół niego.

Już w czerwcu przyszłego roku ma zostać oddane Jezioro Mucharskie, czyli budowany od dziesięcioleci zbiornik Świnna Poręba. Jest już pomysł, jak zagospodarować tereny wokół niego. Gminy Mucharz, Zembrzyce, Stryszów, Lanckorona i Budzów zakończyły właśnie prace nad strategią rozwoju terenów wokół nowo powstającego Jeziora Mucharskiego, tworząc tym samym pomysł na jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu.

Gminy pozyskały w tym celu środki unijne z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i w ramach projektu „Podniesienie jakości usług publicznych wokół Zbiornika Świnna Poręba” (dawna nazwa Jeziora Mucharskiego), stworzyły szereg strategicznych opracowań, które mówią o tym, jak w perspektywie 15 najbliższych lat mają wyglądać tereny w bezpośrednim sąsiedztwie nowo powstającego jeziora oraz jakie atrakcje będą czekały na turystów przyjeżdżających z okolicznych miejscowości, w tym z Krakowa i z Katowic.

Jezioro Mucharskie ma być największym w pobliżu Krakowa akwenem wodnym o charakterze rekreacyjnym.  Zostało ono zaplanowane jeszcze przed II wojną światową, ale jego budowa rozpoczęła się dopiero w 1986 roku i trwała z przerwami do teraz. Obecnie prace przygotowujące zbiornik do wypełnienia wodą są finalizowane i zgodnie z planem, wypełnienie zbiornika wodą ma nastąpić w czerwcu 2015 roku. Inwestorem budowy Jeziora Mucharskiego jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, a wykonawcą firma Skanska. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa.

Nie chcieliśmy czekać, aż jezioro powstanie i dopiero wtedy zastanawiać się co dalej. Rok temu pięć gmin zlokalizowanych wokół przyszłego Jeziora Mucharskiego zjednoczyło siły i dzięki środkom unijnym, a także przy wsparciu władz województwa małopolskiego, zabrało się za uporządkowanie pomysłów na tereny wokół jeziora. Stworzyliśmy wspólną strategię rozwoju, powstały niezbędne ekspertyzy. Dziś mogę powiedzieć, że mamy solidny drogowskaz - dokument, który mówi nie tylko o rozwoju turystyki w regionie, ale porządkuje także gospodarkę wodno-ściekową wokół jeziora oraz temat lokalnej infrastruktury – mówi Wacław Wądolny, wójt gminy Mucharz i lider projektu.

Już w piątek (24.10) w godzinach od 11:00 do 15:00hotelu "Młyn Jacka" w Jaroszowicach liderzy tej inicjatywy zaprezentują swoje projekty podczas specjalnej konferencji podsumowującej przedsięwzięcie. Konferencja jest adresowana do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tej nowej atrakcji województwa małopolskiego.

Wśród zaproszonych gości jest m.in. Marszałek województwa Małopolskiego Marek Sowa, który opowie o tym, jaką rolę w strategii rozwoju Małopolski odgrywać będzie nowe jezioro. Wojewoda województwa Małopolskiego Jerzy Miller przybliży natomiast znaczenie tego akwenu dla bezpieczeństwa powodziowego Małopolski. Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przedstawi rekomendacje dla gmin dotyczące dalszego, skutecznego wykorzystania funduszy unijnych, zaś Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Owsiany wraz ze swoim zastępcą  Stefanem Sawickim przedstawią historię budowy zbiornika oraz zasady jego wykorzystania. Przede wszystkim jednak uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak będą rozwijane tereny wokół Jeziora Mucharskiego, oraz jakie atrakcje czekają na turystów przyjeżdżających odpoczywać nad jeziorem – tematy te przybliży dr Ziemowit Pochitonow, koordynator projektu.

Już dzisiaj wiemy, że nad Jeziorem Mucharskim będzie kilka plaż, w tym plaże piaszczyste oraz trawiaste wraz ze strzeżonymi kąpieliskami. Mają powstać także przystanie żeglarskie, a miłośnicy takich sportów wodnych jak żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing znajdą tu godne miejsce do trenowania swoich umiejętności. Na terenie gminy Mucharz wybudowane zostanie Centrum Rekreacji „Jaszczurówka”, z informację turystyczną, salami wystawowymi oraz muszlą koncertową na 240 osób. Do tego place zabaw, brodzik, fitness park i miejsca piknikowe oraz wielofunkcyjne boisko. W gminie Stryszów natomiast powstanie Centrum Rekreacji „Dąbrówka” – tu, oprócz podstawowej infrastruktury rekreacyjnej, postawiony będzie amfiteatr na 1200 miejsc. Dostępność terenu zapewnić ma m.in. główny ciąg pieszo-rowerowy oraz system ścieżek spacerowych z możliwością jazdy rowerem.  Centrum Rekreacji „Nad Potokiem Paleczka” to już projekt gminy Zembrzyce. Centrum zlokalizowane będzie na północnym brzegu jeziora, w pobliżu ujścia potoku Paleczka. Świetlica, place zabaw, fitness park, czy tereny do mini-golfa oraz piaszczysta plaża to tylko część atrakcji, jakie będą tu czekać na turystów. Dla tych, którzy będą chcieli lepiej poznać nie tylko bezpośrednie okolice jeziora czekają takie turystyczne perełki jak twierdza Konfederatów Barskich w Lanckoronie, którą władze gminy planują zrewitalizować i udostępnić zwiedzającym.

(MG)
(zdjęcie: Robert Kadela)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Takie autobusy będą jeździć między Wadowicami a Bielskiem. Rozpoczęły się testy nowego połączenia

ZUS. Nowe tablice do wyliczania emerytur

W Choczni powstaną dwa nowe bloki komunalne. Tak mają będą wyglądać

Są chętne podmioty do badań geologicznych pod BDI. Ale jest problem

Pierwsze „trzynastki” jeszcze przed Wielkanocą