Pięć gmin z powiatów wadowickiego i suskiego zjednoczyło siły, by stworzyć wspólną strategię roz
Jest plan, jak zagospodarować Jezioro Mucharskie

Pięć gmin z powiatów wadowickiego i suskiego zjednoczyło siły, by stworzyć wspólną strategię rozwoju dla Jeziora Mucharskiego.  Jest już pomysł, jak zagospodarować tereny wokół niego.

Już w czerwcu przyszłego roku ma zostać oddane Jezioro Mucharskie, czyli budowany od dziesięcioleci zbiornik Świnna Poręba. Jest już pomysł, jak zagospodarować tereny wokół niego. Gminy Mucharz, Zembrzyce, Stryszów, Lanckorona i Budzów zakończyły właśnie prace nad strategią rozwoju terenów wokół nowo powstającego Jeziora Mucharskiego, tworząc tym samym pomysł na jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu.

Gminy pozyskały w tym celu środki unijne z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i w ramach projektu „Podniesienie jakości usług publicznych wokół Zbiornika Świnna Poręba” (dawna nazwa Jeziora Mucharskiego), stworzyły szereg strategicznych opracowań, które mówią o tym, jak w perspektywie 15 najbliższych lat mają wyglądać tereny w bezpośrednim sąsiedztwie nowo powstającego jeziora oraz jakie atrakcje będą czekały na turystów przyjeżdżających z okolicznych miejscowości, w tym z Krakowa i z Katowic.

Jezioro Mucharskie ma być największym w pobliżu Krakowa akwenem wodnym o charakterze rekreacyjnym.  Zostało ono zaplanowane jeszcze przed II wojną światową, ale jego budowa rozpoczęła się dopiero w 1986 roku i trwała z przerwami do teraz. Obecnie prace przygotowujące zbiornik do wypełnienia wodą są finalizowane i zgodnie z planem, wypełnienie zbiornika wodą ma nastąpić w czerwcu 2015 roku. Inwestorem budowy Jeziora Mucharskiego jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, a wykonawcą firma Skanska. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa.

Nie chcieliśmy czekać, aż jezioro powstanie i dopiero wtedy zastanawiać się co dalej. Rok temu pięć gmin zlokalizowanych wokół przyszłego Jeziora Mucharskiego zjednoczyło siły i dzięki środkom unijnym, a także przy wsparciu władz województwa małopolskiego, zabrało się za uporządkowanie pomysłów na tereny wokół jeziora. Stworzyliśmy wspólną strategię rozwoju, powstały niezbędne ekspertyzy. Dziś mogę powiedzieć, że mamy solidny drogowskaz - dokument, który mówi nie tylko o rozwoju turystyki w regionie, ale porządkuje także gospodarkę wodno-ściekową wokół jeziora oraz temat lokalnej infrastruktury – mówi Wacław Wądolny, wójt gminy Mucharz i lider projektu.

Już w piątek (24.10) w godzinach od 11:00 do 15:00hotelu "Młyn Jacka" w Jaroszowicach liderzy tej inicjatywy zaprezentują swoje projekty podczas specjalnej konferencji podsumowującej przedsięwzięcie. Konferencja jest adresowana do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tej nowej atrakcji województwa małopolskiego.

Wśród zaproszonych gości jest m.in. Marszałek województwa Małopolskiego Marek Sowa, który opowie o tym, jaką rolę w strategii rozwoju Małopolski odgrywać będzie nowe jezioro. Wojewoda województwa Małopolskiego Jerzy Miller przybliży natomiast znaczenie tego akwenu dla bezpieczeństwa powodziowego Małopolski. Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przedstawi rekomendacje dla gmin dotyczące dalszego, skutecznego wykorzystania funduszy unijnych, zaś Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Owsiany wraz ze swoim zastępcą  Stefanem Sawickim przedstawią historię budowy zbiornika oraz zasady jego wykorzystania. Przede wszystkim jednak uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak będą rozwijane tereny wokół Jeziora Mucharskiego, oraz jakie atrakcje czekają na turystów przyjeżdżających odpoczywać nad jeziorem – tematy te przybliży dr Ziemowit Pochitonow, koordynator projektu.

Już dzisiaj wiemy, że nad Jeziorem Mucharskim będzie kilka plaż, w tym plaże piaszczyste oraz trawiaste wraz ze strzeżonymi kąpieliskami. Mają powstać także przystanie żeglarskie, a miłośnicy takich sportów wodnych jak żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing znajdą tu godne miejsce do trenowania swoich umiejętności. Na terenie gminy Mucharz wybudowane zostanie Centrum Rekreacji „Jaszczurówka”, z informację turystyczną, salami wystawowymi oraz muszlą koncertową na 240 osób. Do tego place zabaw, brodzik, fitness park i miejsca piknikowe oraz wielofunkcyjne boisko. W gminie Stryszów natomiast powstanie Centrum Rekreacji „Dąbrówka” – tu, oprócz podstawowej infrastruktury rekreacyjnej, postawiony będzie amfiteatr na 1200 miejsc. Dostępność terenu zapewnić ma m.in. główny ciąg pieszo-rowerowy oraz system ścieżek spacerowych z możliwością jazdy rowerem.  Centrum Rekreacji „Nad Potokiem Paleczka” to już projekt gminy Zembrzyce. Centrum zlokalizowane będzie na północnym brzegu jeziora, w pobliżu ujścia potoku Paleczka. Świetlica, place zabaw, fitness park, czy tereny do mini-golfa oraz piaszczysta plaża to tylko część atrakcji, jakie będą tu czekać na turystów. Dla tych, którzy będą chcieli lepiej poznać nie tylko bezpośrednie okolice jeziora czekają takie turystyczne perełki jak twierdza Konfederatów Barskich w Lanckoronie, którą władze gminy planują zrewitalizować i udostępnić zwiedzającym.

(MG)
(zdjęcie: Robert Kadela)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 Ivan 2014-10-21 12:47
To już się nie nazywa Zalew Świnna Poręba czy jakoś tak ;-)
Cytować
+7 #2 dert 2014-10-21 13:16
https://www.google.pl/maps/@49.4049622,19.4828693,3a,15y,140.01h,87.15t/data=!3m4!1e1!3m2!1sQLm8qcCd3ffRMCNBLab6cQ!2e0!6m1!1e1
orawa,to od nich musimy się uczyć .Wprawdzie jest to foto 2012 ale super i z pomysłem.
Zywieckie ,widok z kamerki Józka,Mega .Jezioro z pustymi osrodkami.
http://www.megasurf.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=15
Cytować
-21 #3 toni 2014-10-21 13:54
Widzę, że robicie reklamę Wądolnemu, bo ten temat to stary odgrzewany kotlet, który był wałkowany już kilka miesięcy temu. Dziwi fakt, że Wądolny lub ktoś odpowiedzialny za ten program zaprosił jakieś dziwne gminy, które w żaden sposób nie są związane z jeziorem, a brakuje w tym towarzystwie gminy Wadowice.To bardzo szkodzi rozwojowi tego regionu i mieszkańcy powinni to uwzględnić przy urnie wyborczej.
Cytować
+27 #4 Władek 2014-10-21 14:36
Pffff jak zagospodarować Jezioro Mucharskie ??? No najlepiej zalać wodą. Mam nadzieję, że stanie się to przed 5749 rokiem :)
Cytować
+3 #5 Ryszkonzi 2014-10-21 17:13
Morzna ? Morzna.
Cytować
+9 #6 Sami swoi 2014-10-21 20:05
A jednak da się zagospodarować, w przeciwieństwie do okresu kiedy ziemie w okół zalewu były sprzedawane za przysłowiową złotówe.I tylko dla tego ze miał to być obiekt zamknięty dla turystów i jakichkolwiek atrakcji.Kto wiedział co się potem wydarzy szybciutko wykupił ziemię tkz zalewową a tacy są ,co wtedy wiedzieli bo sami ustalali.I w taki sposób stali się posiadaczami plarz i miejsc na kurorty itp.Muj kraj taki piękny.
Cytować
-3 #7 max 2014-10-21 22:18
Jezioro mucharskie- nazwa porażka!!! kto taka wybrał...?
Cytować
+6 #8 maxim 2014-10-21 22:23
proponuje wywieść dotychczasową władze z Wadowic i mucharza na taczkach nad brzeg.... a muchy same się zlecą do tego...
Cytować
+9 #9 Przebudzenie 2014-10-21 22:34
Macie zgodę Kocicha? Pewnie nie. Kocicho już nazwał Jezioro Wadowckie. Jak go nie posłuchacie to Efka oprotestuje i przeniesie jezioro na północ od Wadowic, Mało tego jak Efka z Kocichem zechcą to nie puszczą przez Wadowice turystów. Już oni tak zorganizują ruch, że od Zatoru będzie trzeba od 5 rano staćw korku do 19.
Cytować
-5 #10 Misss16 2014-10-24 10:38
a może nie Mucharskie
tylko jezioro- Mucharz-
ortografia
Cytować
-4 #11 Ania1 2014-10-25 23:52
Idę o zakład, że ten zbiornik nie będize wypełniony w czerwcu 2015...
Cytować
-6 #12 Zbiornik 2014-10-26 00:11
bedzie zalany na 100 % we wrzesniu 2015 r
Cytować
+4 #13 kalectwo 2014-10-26 00:18
Człowieku,czyzb yś do szkoły nie chodził?czy nie uczyli ortografii? :lol: :D :oops: :oops: :eek: :sigh:
Cytować
+1 #14 Tadek -szwagier Edka 2014-12-12 22:37
1.bezwzględny zakaz łodzi spalinowych(poz a Policja ,WOPR)ale nie WOPR jak na Rożnowie każdy łepek z dziewczynami dyskoteko-szpan i flaga ,2. plaże i kąpieliska obowiązkowo też gminne (przyjazne dostępne,strzeż one itd)zapewniając e pewną stabilność i też pracę, 3.już teraz zapewnienie turystów i pracy dla hoteli i agroturystyki na cały rok(jesień ryby-grzyby, zima narty stoki-na co szczególnie zwracam uwagę,bo Kraków jedzie teraz kierunek"zakopi anką"4. wyważenie proporcji rozwoju ,dostępności i atrakcji dla każdego jak np.J.Czorsztyńs kie(jest czysto, są ryby,jest Spa,są atrakcje wokół :spływ-Dunajec, skansen,statecz ki, Kilka SPA, również trochę terenu dziczy ,wąwóz Homole itd.(jest robić na maxa co najmniej 3 dni),5.imprezy ogólnopolskie jak tam np.triatlon ,mistrzostwa wędkarskie, rajdy również rowerowe im. x lub y ,też biegi im,x i y, 6. przenieść wzorce z kultury zachodniej jednak z korektą ,że na nasz grunt skażony homosowietikus alkocholikus tj. zagrożenie śmieceniem nad brzegami, butelki-szkło ,bandytyzm i huliganeria(nie ci miejscowi bo są ok. z tego co widzę ale przyjezdny element )kłusownictwo (oby nie takie masowe jak nad Rożnowem , a wszyscy no 95% czyj to elektorat ?, a tutaj to czyj elektorat no Małopolska ?coś chyba nie tak ? właśnie jak z zazdrościami i dwulicowością (niestety ale widać wyrażnie ) uderzyć się w piersi i nie zazdrościć i psioczyć na sąsiada jak myśli i pracuje ,że ma np.wypożyczalni e czy spa. 7.dobrać dobrych stróżów prawa np.oddelegowani z Krakowa i Suchej lub podobnie ,aby uniknąć sytuacji ,że pytają kto kłusuje po to ,żeby ostrzec swoich kłusowników jak ma to miejsce na Mazurach lub j.Rożnów. 8/. Likwidować siłą barierki ,ogrodzenia dojścia do wody zgodnie z ustawą (nie że tafla wody zrobiła się większa i zawistnik-prost ak nie pozwoli przejść. Ps. coś się zmienia ale w nas i to obraz kultury człowieka jest wypadkową zagospodarowani a terenu. Można się starać importować wzorce infrastruktury z zachodu , ale ludzie stamtąd nie zasiedlą brzegów i nie będą w 99,9% turystami z zachodu i będzie jak będzie - czyli latami coraz lepiej wraz ze zmianą pokoleń.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.