Kraków Airport, najbliżej położone od Wadowic lotnisko, uruchamia jako pierwszy w Polsce system kontr
Krakowskie lotnisko z nowym systemem kontroli. Nie trzeba będzie wyciągać płynów ani elektroniki

Kraków Airport, najbliżej położone od Wadowic lotnisko, uruchamia jako pierwszy w Polsce system kontroli bezpieczeństwa bagażu kabinowego. Dzięki niemu pasażerowie nie będą musieli wyciągać z bagażu płynów ani elektroniki.

Kontrola bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych etapów w ścieżce pasażera na krakowskim lotnisku. Gwarantuje bezpieczeństwo pasażerów oraz pracowników podczas całej podróży. Pasażerowie  odprawiani z lotniska zawsze powinni zapoznać się z przepisami regulującymi   przygotowanie do podróży osób, bagażu rejestrowanego i podręcznego. Aby usprawnić i przyspieszyć przebieg kontroli - a przede wszystkim podnieść komfort i szybkość  obsługi  pasażerów - Kraków Airport wprowadzi najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystujące tomografię komputerową.

Jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiliśmy procedurę na zakup  systemów kontroli bezpieczeństwa bagażu kabinowego. Przedmiotem procedury jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie 10 sztuk specjalnych, nowoczesnych skanerów CT, dzięki którym pasażerowie nie będą już musieli wyciągać z bagażu płynów ani elektroniki. Zależy nam - idąc za przykładem innych lotnisk na świecie - na usprawnieniu kontroli i poprawieniu jakość obsługi naszych klientów! Z doświadczenia wiemy, że tomografy świetnie sprawdzają się podczas pracy z bagażem rejestrowanym – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Aby zainaugurować nowo rozbudowaną płytę postojową PPS w części zachodniej krakowskiego lotniska, trzeba jeszcze tylko ostatniego dokumentu tj. certyfikatu Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który pozwoli na operacyjne uruchomienie nowej infrastruktury. Ma on rusyzć na przełomie kwietnia i maja tego roku. Dzięki tej inwestycji lotnisko zyska dodatkowo 15 miejsc postojowych dla samolotów kodu C. Wartość projektu to około 120 milionów złotych netto.
 
W ramach właśnie tej inwestycji zostaną na okres zimowy uruchomione specjalne stanowiska do zabezpieczenia statków powietrznych przed oblodzeniem. Będą to stanowisko dedykowane tylko temu celowi a sam proces zabezpieczenia będzie w Kraków Airport odbywał się w tylko w tym obszarze. Nowoczesna infrastruktura wyposażona w aparaturę kontrolno – pomiarową oraz kolejne dedykowane zbiorniki retencjonujące wpłyną pozytywnie na gospodarkę wodną lotniska i pozwolą poprawić zabezpieczenie Potoku Olszanickiego przed potencjalnym zanieczyszczeniem.  

Kraków Airport jest jedynym lotniskiem regionalnym w Polsce, które jako pierwszy port regionalny w Polsce obsłużył w 2023 roku 9 milionowego pasażera. Lotnisko jest członkiem Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) oraz Związku Regionalnych Portów Lotniczych. To najbliżej położone od Wadowic lotnisko, z którego często krozystają mieszkańcy powiatu.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.