Osobom, które skończyły sto lat, przysługuje comiesięczne „świadczenie honorowe”. W Małopolsce
ZUS ma dodatkowe pieniądze dla stulatków

Osobom, które skończyły sto lat, przysługuje comiesięczne „świadczenie honorowe”. W Małopolsce ZUS wypłaca ich 349, w powiecie wadowickim kilka. Od marca to wyjątkowe świadczenie wynosi 6246,13 złotych brutto.

Najwięcej świadczeń dla stulatków wypłaca w regionie ZUS w Krakowie - 176. Po tyle samo świadczeń wypłacają placówki ZUS w Nowym Sączu i Chrzanowie, pod którą podlega również powiat wadowicki – 67 każda. Natomiast tarnowski oddział przekazuje 39 świadczeń. Najstarsza osoba w regionie, która świadczenie pobiera z krakowskiego ZUS-u, ma 107 lat.

Wysokość „świadczenia honorowego” równa jest kwocie bazowej, która służy do obliczania emerytur i rent. Jest ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zmniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie wynosi 6246,13 złotych brutto. Dodatek po ukończeniu 100 lat jest więc co roku wyższy, a raz przyznany nie jest waloryzowany. Dlatego emeryci otrzymują równe kwoty „świadczenia honorowego”.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają wniosku o to świadczenie. Gdy skończą sto lat przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Dotyczy to najczęściej kobiet, które zrezygnowały z pracy, by zająć się dziećmi. Wniosek o „świadczenie honorowe” można dostarczyć do najbliższej placówki ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest jedyną instytucją, która wypłaca dodatkowe pieniądze po ukończeniu 100 lat. Wypłaty realizują też KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Zgred 2024-04-03 17:26
To jeszcze napiszcie jak dożyć do 100 i potem jeszcze egzystować z tą kasą??? Lepiej gdyby były wypłacane emerytom którzy już na niej są, mogliby trochę jeszcze nacieszyć się egzystencja na tej ziemi.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.