Rozpoczęły się testy pojazdów na linii Kraków – Wadowice – Bielsko-Biała, która ruszy od 4 kwi
Takie autobusy będą jeździć między Wadowicami a Bielskiem. Rozpoczęły się testy nowego połączenia

Rozpoczęły się testy pojazdów na linii Kraków – Wadowice – Bielsko-Biała, która ruszy od 4 kwietnia. Na razie do Kęt. Zobaczcie czym będą jeździć pasażerowie.

Jak już informowaliśmy wielokrotnie, odkąd z końcem kwietnia 2023 roku przewoźnik Janiso, zawiesił połączenie między Krakowem a Bielskiem, zrobił się spory problem dla pasażerów, bo od wielu miesięcy nie ma bezpośredniego połączenia busowego czy autobusowego między tymi miastami. Busy innych przewoźników obsługują jedynie połączenia Bielsko-Biała - Andrychów oraz Wadowice - Kraków.

Pasażerowie chcący podróżować całą trasą, czy np z Kalwarii do Wadowic, czy do pracy z Andrychowa do Krakowa mają spory problem.  Pozostaje jedynie jazda pociągiem, chociaż bezpośrednich kursów z Krakowa do Bielska również nie ma za dużo bo jest ich jedynie sześć na dzień, albo uciążliwe przesiadki.

Od jakiegoś czasu trwały rozmowy i plany odnośnie uruchomienia szybkobieżnych autokarów Kraków – Kalwaria - Wadowice Andrychów – Bielsko-Biała w miejsce zawieszonych przewozów, w które angażowali się włodarze z gmin przebiegających przez planowaną linię.

Według wstępnych planów, linia miała ruszyć od marca, a dokładnie w pierwszy dzień wiosny. Według ogłoszonego przetargu mającym wyłonić wykonawcę kursów, pojawiła się z kolei data  25 marca. Jednak od poniedziałku (25.03)  raczej taka komunikacja nie ruszy.

Tymczasem jak donoszą nam czytelnicy, autobusy w barwach Kolei Małopolskich pojawiły się na trasie: KM sprawdzają w czwartek (28.03)  możliwości techniczne pojazdów, które od czwartku (4.04) wyrusza na trasę. Na razie jedynie do Kęt, bo w dalszym ciągu trwają  rozmowy w sprawie dofinansowania z władzami województwa śląskiego.


Operatorem linii będą Koleje Małopolskie i wygląda na to, że mimo ogłoszonego postępowania , to właśnie ten przewoźnik będzie przynajmniej przez kilka pierwszych tygodni obsługiwał trasę. Przypomnijmy, że do przetargu na to zadanie przystąpiło siedem podmiotów, trzy z nich zostały zaproszone do drugiego etapu postępowania: JKA Bus z Jerzmanowic, Eurobus Polska z Malawy  oraz PKS Tarnobrzeg. Wedsług naszych informacji, nba razie nie wyłoniono jednak przewoźnika.

 

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Patryk Knapczyk)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Teddy 2024-03-28 14:49
KOLEJE małopolskie, ale będziemy jeździć autokarami, zamiast wejść ze swoim taborem przynajmniej na trasę do Kęt, jeśli chcieli by jeździć stricte do granicy województwa, mimo że np. pociągi do Katowic potrafią puszczać normalnie.
Rozumiem jak te linie dojazdowe jeżdżą np do Myślenic, Proszowic czy Czernichowa, gdzie nie ma linii kolejowej, ale u nas o wiele bardziej przydały by się pociągi tego operatora.
Cytować
-7 #2 Tomek 2024-03-28 15:01
Tak ,jasne zwiększyć ilość pociągów i tym samym zwiększyć korki aut dzięki "idealnym" rozwiązaniom przyjazdów kolejowych z drogami krajowymi np.28.
Wadowice są tu idealnym przykładem.
Cytować
-5 #3 haha Wiemy 2024-03-28 15:25
Cytat:
#3 Tomek 2024-03-28 15:01
Tak ,jasne zwiększyć ilość pociągów i tym samym zwiększyć korki aut dzięki "idealnym" rozwiązaniom przyjazdów kolejowych z drogami krajowymi np.28.
Wadowice są tu idealnym przykładem.
Ciulowice bo wadowic od 4-5 lat nie ma są idealnym przykładem złego zarządzania i zarazy z łaczan!!!!
TO nawet nie jest kpina tylko jawne niszczenie miasta
Komunikacja nie istnieje kalus ją zniszczył
Każdy wie że można było dojechać w kazdy strone od katowic skawine itp
A teraz masz busa do krk i do Andrychowa
I tyle i na niektóre wiejskie miejscowości gdzie przewoźnicy po woli rezygnują bo nikt z kalusie dogadać sie nie może i nie chce bo to oszust !!!!!
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.