Na placu Jana Pawła II znowu stanęły sztuczne płuca, sugestywnie pokazujące mieszkańcom poziom zani
Na wadowickim rynku znowu stanęły sztuczne płuca. Mają przypomnieć o wymianie  starych pieców

Na placu Jana Pawła II znowu stanęły sztuczne płuca, sugestywnie pokazujące mieszkańcom poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście i okolicy. Mają one zachęcić do wymiany starych nieekologicznych "kopciuchów" na nowoczesne źródła ciepła.

W tym tygodniu na placu Jana Pawła II w Wadowicach ponownie stanęły sztuczne płuca, które zasysają powietrze zewnętrzne i sugestywnie pokazują zanieczyszczenia i tym czym oddychają mieszkańcy.  Zależnie od poziomu zanieczyszczenia, "płuca" przybierają grafitowy, a nawet czarny kolor. Na wyświetlaczu na bieżąco pokazywane są aktualne stężenia PM 2.5 i PM 10.

Gmina Wadowice kolejny raz bierze udział w kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” – organizowanej we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Kampania jak i płuca mają nie tylko zobrazować, jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy, ale przede wszystkim zachęcic do wymiany starych kotłów na paliwa stałe, które stanowią główne źródło smogu w Polsce. Rezygnacja z „kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza.

Wadowicki magistrat przypomina, że  zgodnie z zapisami przyjętej w 2017 roku przez Sejmiku Województwa Małopolskiego, tzw. uchwały antysmogowej: do 30 kwietnia tego roku   konieczna jest wymiana bezklasowych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, tzw. kopciuchów.

Dofinansowanie do wymiany urządzenia grzewczego można uzyskać ze środków budżetu gminy Wadowice oraz w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. W Urzędzie Miejskim w Wadowicach funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, gdzie przy pomocy Ekodoradcy mogą Państwo bezpłatnie wypełnić wniosek o dofinansowanie i uzyskać informacje o programie.

Więcej informacji o programie Czyste powietrze można znaleźć TUTAJ.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-5 #1 adam 2024-02-22 14:54
przestancie juz z ta lewacka nagaka,matoly powietrze jest w ruchu z azji ida na was lewaki miliardy ton ,,,pylu,,, bedzieta sie dusic bucha cha bedzie normalniej rurkowcy
Cytować
+5 #2 Lokoj 2024-02-22 16:02
Cytuję total:
Zobaczymy od kwietnia jak będzie wymiana pieców na co będzie nagonka, bo już chyba nie na pojedyncze domy czy kamienice.

Już cos zaczynają mówić że piece na gaz są nieekologiczne i trzeba będzie je wymienić do 2030. Ekoterroryzm się szerzy
Cytować
0 #3 Wrrr 2024-02-22 16:05
Oj ludziska, was już całkiem pogielo, takie pierdoly, i wy w te bzdety wierzycie, jeśli tak to polska i Polacy już nie istnieja. Piece, fotowoltaika, to totalitaryzm, i wszystko do tego dąży. https://ekspedykt.org/2024/02/21/niemadry-apel-polskich-dziennikarzy-do-klasy-politycznej/
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.