W Andrychowie otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Projekt był dofinansowany z
W Andrychowie uroczyście otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

W Andrychowie otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Projekt był dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach mechanizmu REACT-EU.

W poniedziałek (19.02)  uroczyście otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie znajdujące się Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. Placówka jest drugą, obok Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego, jednostką udzielającą świadczeń w zakresie lecznictwa psychiatrycznego, w tym leczenia uzależnień na terenie Województwa Małopolskiego. Szpital jest zaliczany do jednostek jednoprofilowych, udzielających świadczeń w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

W ramach przekazanych środków placówka m.in. gruntownie zmodernizowała budynki szpitala. Zmieniono przeznaczenie budynku dawnej pralni na Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, a także dokonano modernizacji energetycznej szpitala.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało w ramach reformy systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Jego celem jest zapewnienie kompleksowej i łatwo dostępnej pomocy osobom z problemami zdrowia psychicznego. Placówka będzie oferować kompleksową i łatwo dostępną pomoc dzieciom i młodzieży z naszego regionu.

Centrum jest wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym urządzenia do badań EEG i urządzenia sensoryczne. To pozwoli na kompleksową diagnozę i leczenie problemów zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Placówka będzie mogła pomóc około 40 pacjentom dziennie, co znacząco zwiększy dostępność do opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w naszym regionie. To jednocześnie ważny krok w kierunku poprawy opieki psychiatrycznej w Polsce oraz minimalizacji negatywnych następstw pandemii COVID-19, która spowodowała wzrost zaburzeń lękowych i depresyjnych w społeczeństwie, również wśród dzieci i młodzieży.

W ramach projektu została wykonana przebudowa, wraz ze zmianą sposobu użytkowania, budynku gospodarczego oraz zagospodarowaniem terenu w celu otwarcia Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - stworzenie działającego centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w II poziomie referencyjnym obejmującego powiat Suski i Wadowicki. Na potrzeby poradni i ośrodka dziennego powstały pomieszczenia tj. sala edukacyjna, gabinet zabiegowy, recepcja, poczekalnia, przestrzeń odpoczynku, gabinet terapii zbiorowej, pokój terapeutyczno-edukacyjny, pomieszczenie socjalne personelu, pokoje terapeutyczne i pokój lekarza.

Dodatkowo została wykonana infrastruktura związana z zagospodarowaniem terenu obejmująca m.in. budowę zjazdów, parkingu, utwardzenie i oświetlenie terenu wokół budynku wraz z wykonaniem instalacji. Natomiast w ramach zakupów medycznych placówka wzbogaciła się w nowy sprzęt medyczny – nowoczesny aparat EEG. Całość projektu dopełnia zakup mebli i wyposażenia niemedycznego, w tym głównie wyposażenia meblowego do poszczególnych pomieszczeń, oraz sprzęt i akcesoria komputerowe wraz z urządzeniami towarzyszącymi.

Inwestycja została zrealizowana w latach 2022-2023. Jej całkowity koszt to 3,4 miliona złotych, z czego 2,8 miliona pochodzi z Funduszy Europejskich, 600 tysięcy z budżetu województwa, a blisko 40 tys. to środki własne szpitala.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-2 #1 Kamil 2024-02-19 18:36
Był Fifi stoi po prawej ale nożyczek brakło. Fajnie że byli, a i "zmęczony" Statyw popatrzy jak wygląda odwykówka.
Cytować
0 #2 Wrrr 2024-02-19 18:59
A czym tam będą leczyć, bo ten z Who już mówi że będzie następna szpryca, bo przygotowują chorobę x, czyli mózgowa. stopwho. pl. Wariant zombi????
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.