W Małopolsce ZUS w 2023 roku wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 2,2 tysiącach przypadków, na
ZUS się cieszy: wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego na niemal 2,2 miliona  złotych

W Małopolsce ZUS w 2023 roku wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 2,2 tysiącach przypadków, na kwotę niemal 2,2 miliona złotych złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Od stycznia do grudnia tego roku w Małopolsce w 1,6 tysiąca spraw skorygowano zwolnienie, na łączną liczbę 10,5 tysiąca dni absencji. Kwota oszczędności to niemal 1 milion złotych.

Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które utrudniają powrót do zdrowia. W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia wstrzymujemy wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba je oddać. W 2023 roku w regionie 596 osób nieprawidłowo wykorzystało zwolnienie. Z tego powodu wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości niemal 1,2 miliona złotych.

W kraju kwota wstrzymanych zasiłków od stycznia do grudnia 2023 roku wyniosła 29 milionów 273,8 tysięcy złotych.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.