Po wielomiesięcznym remoncie oddano oficjalnie do użytku wyremontowany budynek wadowickiego dworca kole
Wyremontowany dworzec kolejowy w Wadowicach. Co zyskali pasażerowie?

Po wielomiesięcznym remoncie oddano oficjalnie do użytku wyremontowany budynek wadowickiego dworca kolejowego a w nim coś z czego najwięcej uciechy będą mieć najmłodsi, czyli SOWA. A co z tego wszystkiego będzie miał zwykły pasażer kolei?

Jak już informowaliśmy, w środę (6.12) odbyło się oficjalnie otwarcie odrestaurowanego dworca jak i uruchomienie w nim Mini Centrum Nauki Kopernik a w nim 18 nowoczesnych eksponatów, sale wykładowe i eksperymentalne, koncertowe, restauracja i kawiarnia. Wszystko w ramach programu SOWA – Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności we współpracy z Centrum Nauki Kopernik.

Stacja Kultury, bo taki przydomek nosi obecnie ten przybytek, to niezwykłe połączenie nowoczesności z epoką galicyjską. Umowę na remont i przebudowę obiektu podpisano w lutym 2021 roku. Koszt inwestycji to 14,7 milionów złotych, z czego prawie 8,4 miliona złotych otrzymano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa małopolskiego na lata 2014-2020.

Dworzec ma wpisywać się stylem i formą w historię ziemi Wadowickiej z okresu Galicji. Wszystko wygląda pięknie, ale co z tego będzie miał przeciętny pasażer kolei bo trzeba pamiętać, że przez stacje przebiega ciesząca się ostatnio sporym obłożeniem w pociągach równoleżnikowa linia kolejowa nr 117 Bielsko Biała - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, łącząca papieskie miasto z Krakowem i dalej. Teoretycznie jest też południkowa linia 103 w kierunku Spytkowic (a tam już działa Szybka Kolej Aglomeracyjna z Krakowem) i Trzebinii, od 2002 roku nieczynna, ale kolej nie spisała jej jeszcze na straty.

Fasada istniejącego budynku pozostała w większości bez zmian. Gruntownie przebudowana została poczekalnia, przy której powstała strefa relaksu. To już duży plus, bo nie da się ukryć, że większość poczekalni na dworcach w regionie zazwyczaj jest zamknięta na głucho. Tak więc podróżni mają miejsce, aby schronić się przed deszczem czy śniegiem. W rozmowach z dyrektorem WCK Piotrem Wyrobcem i z przewodniczącym Rady Miejskiej w Wadowicach Piotrem Hajnoszem, dowiedzieliśmy się, że będzie ona zamykana na noc, a miejsce będzie pod czujnym okiem zarówno kamer jak i Straży Miejskiej i policji. Nic dziwnego: takie miejsca, to zazwyczaj doskonałe lokacje dla tzw. "elementu".

Wielu naszych czytelników pyta, czy dworzec będzie miał czynne kasy biletowe. Nie i w dzisiejszych czasach nie ma to ekonomicznego sensu na takich stacjach jak wadowicka. To spore koszty, etaty a przy tej ilości pasażerów odrobinę bez sensu. Bilet można wygodnie kupić przez sieć smartfonem, czy bezpośrednio u kierownika. Jest też szansa na biletomat, jeśli pasażerowie i PKP PLK S.A. stwierdzą, że jest on potrzebny, znajdzie się tutaj miejsce dla niego, bo gmina (a do niej obecnie należy budynek dworca) nie będzie robić problemu w tej kwestii. Zachowano za to na dworcu w poczekalni  uroczą pamiątkę, która wśród starszych pasażerów jak i miłośników kolei wywoła na pewno żywsze bicie serca:

 

Wiele osób pyta o restaurację. Była taka na dworcu i cieszyła się wielkim powodzeniem, serwując pyszne domowe jedzenie w bardzo przystępnych cenach. Przeniosła się ona na ulicę Wałową w Wadowicach. W nowym dworcu przygotowano salę restauracyjną jak i całe imponujące zaplecze. Nie ma ono już wiele wspólnego z jadłodajnią jaka tu była. Gmina Wadowice wkrótce ma ogłosić przetarg na dzierżawę przybytku. Będzie więc gdzie zjeść, coś wypić czy popracować zdalnie.

 

W ostatnich latach kolej wyremontowała całą infrastrukturę stacji, są nowe, nowoczesne perony, które mogą obsłużyć praktycznie każde składy, przejście podziemne. Dobrze to rokuje dla pasażera kolei, więc tylko zwiększenie liczby pociągów czy w końcu Szybka Kolej Aglomeracyjna przez Wadowice do Andrychowa i reaktywacją linii kolejowej nr 103 i zaniedbana w ostatnich lat i stacja w końcu powinna odżyć.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 po co te kłamstwa? 2023-12-07 10:20
Cytat:
Co zyskali pasażerowie?
Odpowiedź jest prosta
Nic nie zyskali a tylko stracili ...
Łącznie z barem mlecznym który był tam od lat!!!
Wiec po co te kłamstwa
Zwłaszcza ze ciulowice są w komunikacyjnej dupie :O
Gdzie nawet wszędzie po za miastem jest lepsza komunikacja czy transport gdziekolwiek :O
Kaliński znisczył miasto gorzej niż filipiakowa i to jest fakt
A tutaj płaski artykuł tyle w temacie
Cytować
+10 #2 podróżny 2023-12-07 13:33
Kiedy te pojeby w tym kraju zrozumieją że ważniejszy dla ludzi jest czas dojazdu do Krakowa, czyli prędkość pociągów a nie wyremontowane budynki. Czy to tak ciężko zrozumieć?
Cytować
+6 #3 Podróżnik 2023-12-07 15:37
Remont dworca, dodatkowy przystanek Podchalanin,prz ebudowa całej trasy do Andrychowa -a gdzie sens i logika aby nie zmienić rozwiązania przejazdu kolejowego z drogą 28 w stronę Zatora. Rozwiązanie to generuje ogromne korki aut gdy przejeżdża pociąg.
Cytować
+3 #4 Artur 2023-12-10 12:59
Co zyskali pasażerowie ? Nic. Najwazniejsze są połaczenia choćby do Bielska i Krakowa czy katowic. Ale szybkie częste e miare i wykonywane nowoczesnym taborem np szynobusami. Czy ma mnnie zachecić do korzystania z koleji budywek w którym nie mogę kupić biletu??? Nie te debile zrozumieją nie każdy umie kupić bilet w smartfonie. Pewno znów jakąś aplikację instalowac trzeba. Niedługo zby sie wysikać w szalecie trzeba bedzie instalować aplikację.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.