Tylko do 1 stycznia 2024 roku płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych z
Przedsiębiorco, nie przegap terminu korekty dokumentów!

Tylko do 1 stycznia 2024 roku płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999  do grudnia 2021 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o tym na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie płatnicy mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach.

Od 2022 roku są nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych).Do 1 stycznia 2024 roku płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 do grudnia 2021 roku. Korekty dokumentów złożonych za okres od stycznia 2022 roku płatnik może przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzone tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Te korekty ZUS zrobi na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W ich wyniku nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 roku. Korektę będzie mógł przesłać najpóźniej 1 stycznia 2024 roku. Warto jak najszybciej przeanalizować dokumenty, aby móc jeszcze je poprawić.

Płatnicy składek mogą skorzystać ze wsparcia ZUS-u przy weryfikacji dokumentów. Pomoc mogą otrzymać telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – telefon 22 560 16 00, podczas e-wizyty w ZUS-ie, a także w dowolnej placówce. Jeśli płatnik będzie wysyłał je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może złożyć wniosek o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.