Od wielu miesięcy nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego czy busowego między Krakowem a Biels
Będzie bezpośrednie połączenie autobusowe Kraków-Bielsko?

Od wielu miesięcy nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego czy busowego między Krakowem a Bielskiem przez Andrychów, Wadowice i Kalwarię. Pewne ruchy w tej sprawie zapowiada burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Odkąd z końcem kwietnia tego roku, przewoźnik Janiso, zawiesił połączenie między Krakowem a Bielskiem, zrobił się spory problem dla pasażerów, bo od wielu miesięcy nie ma bezpośredniego połączenia busowego czy autobusowego między tymi miastami Busy innych przewoźników obsługują jedynie połączenia Bielsko-Biała - Andrychów oraz Wadowice - Kraków.

Pasażerowie chcący podróżować całą trasą, czy np z Kalwarii do Wadowic, czy do pracy z Andrychowa do Krakowa mają spory problem.  Pozostaje jedynie jazda pociągiem, chociaż bezpośrednich kursów z Krakowa do Bielska również nie ma za dużo bo jest ich jedynie sześć na dzień, albo uciążliwe przesiadki.

Pewne ruchy w tej sprawie zapowiedział w czwartek (23.11) na sesji Rady Miejskiej w Andrychowie burmistrz Tomasz Żak.

30 listopada o godzinie dziesiątej będę u wicemarszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki wraz z burmistrzami Kęt i Wadowic, ponieważ wnioskujemy o to, aby województwo zorganizowało przewozy komunikacyjne między Bielskiem a Krakowem. Jestem już po pierwszej rozmowie z panem wicemarszałkiem w tej sprawie. Czy to się uda zrobić od pierwszego stycznia, nie wiem. Ale staramy się wspólnie to, żeby gmina Andrychów i Kęty nie były wykluczone komunikacyjnie. Nie możemy pozwolić na to, żeby mieszkańcy naszych dwóch gmin nie mieli połączenia ze stolicą województwa. Ilość połączeń kolejowych również jest niewystarczająca, w związku z tym to też jest temat do rozmowy z Urzędem Marszałkowskim – powiedział Tomasz Żak.

Co z tego wyniknie, będziemy śledzić.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+6 #1 observer 2023-11-24 14:23
Na pewno się uda panie burmistrzu pod warunkiem,że linia Bielsko- Kraków będzie dotowana i to dobrze.
Sama linia nie zapracuje na siebie.
Pasażerów z Bielska czy z Andrychowa konkretnie do Krakowa/i z powrotem/ jest bardzo mały procent.Więc oni nie zapracują na utrzymanie linii.
Jeżeli będę pasażerowie na pośrednich przystankach od Bielska aż do Krakowa to tak.Ale takich pasażerów nie ma i nie będzie.
Od Bielska do Andrychowa jest chyba kilku przewoźników i oni zbierają ludzi.
Od Andrychowa do Wadowic jest przewoźnik i on wszystko zbiera.
Od Wadowic do Krakowa/ i to jest najbardziej chyba dochodowy odcinek/ jest MK Trans aż do samego Krakowa i paru innych do Kalwarii.
Tutaj nie ma szans. Gdyby ta linia była opłacalna to "Janiso" by nie zrezygnował. A sądzę,że liczyć potrafi.
Cytować
+3 #2 M. 2023-11-24 15:23
Czy ewentualne połączenie będzie dostępne dla ludzi na wózkach inwalidzkich?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.