Na koniec września tego roku w województwie małopolskim było 95,3 tysięcy cudzoziemców zgłoszonych
Ponad 95 tysięcy cudzoziemców w Małopolsce w ZUS

Na koniec września tego roku w województwie małopolskim było 95,3 tysięcy cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. Co ciekawe, w naszym regionie wciąż wzrasta liczba obywateli Indii. Są trzecią co do wielkości nacją wśród obcokrajowców w Małopolsce. Najwięcej niezmiennie jest obywateli Ukrainy, na drugim miejscu są Białorusini.

Na koniec września w województwie małopolskim było 95,3 tysiąca cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS, natomiast w maju liczba ich wyniosła 95,4 tysiąca.

W Małopolsce najliczniejszą grupą obcokrajowców w rejestrach ZUS są obywatele Ukrainy. Na koniec września było ich niemal 61 tysięcy (w krakowskim ZUS ponad 43,3 tysiąca, prawie 9,5 tysiąca w sądeckim oddziale, w chrzanowskiej placówce, pod który podlega powiat wadowicki – 5,4 tysiąca, a w Tarnowie – ponad 2,8 tysiąca). To niewielki wzrost porównując do maja, kiedy było zgłoszonych 60,8 tysiąca Ukraińców. Na drugim miejscu są Białorusini – 8,4 tysiąca Na trzecim – Hindusi, których w rejestrach ZUS jest już ponad 2,8 tysiąca.

W naszym regionie obcokrajowcy zgłoszeni do ubezpieczeń w ZUS to przedstawiciele 131 krajów. Większość z nich pochodzi ze wschodu. Poza Ukraińcami i Białorusinami liczną grupę stanowią Gruzini (2,3 tysiąca) i Rosjanie (1,5 tysiąca).

W Polsce liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS przekroczyła 1,1 miliona.


 

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Sata 2023-11-14 14:48
A pis straszy uchodźcami.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.