Na dwupoziomowym parkingu na remontowanym od ponad roku dworcu autobusowym na ulicy Piłsudskiego w Wadow
Na nowym dworcu użytkownicy elektryków będą mieć stację ładowania

Na dwupoziomowym parkingu na remontowanym od ponad roku dworcu autobusowym na ulicy Piłsudskiego w Wadowicach użytkownicy samochodów elektrycznych będą mieć do dyspozycji dwustanowiskową stację ładowania. Kiedy będzie można z niej korzystać?

Rośnie liczba samochodów elektrycznych w naszym kraju, niestety, w porównaniu do reszty Europy, ciągle nie najlepiej jest z infrastrukturą ładowania. Posiadacze takich pojazdów przy dalszych wycieczkach muszą się sporo nakombinować aby bez stresu podładować swoje baterie.

Ciągle jednak powstają stacje ładowania takich pojazdów. W powiecie wadowickim nie ma ich zbyt wiele, ale warto wiedzieć, że takie urządzenie będzie dostępne na dwupoziomowym parkingu na odnowionym dworcu autobusowym przy ulicy Piłsudskiego w Wadowicach. Lokalizacja chyba całkiem niezła, szkoda, ze jest tu tylko jedno urządzenie i jedynie dwa stanowiska.

 

Tymczasem wiele osób zastanawia się kiedy będzie można skorzystać zarówno z odnowionego dworca jak i parkingu i ładowarki. Remont i przebudowa trwała prawie dwa lata. Wybudowano tutaj nowy dwukondygnacyjny oszklony budynek, który będzie stanowił zaplecze dworca a także dwupoziomowy parking: na dole dla autobusów i rowerów, a na górze dla samochodów (mający 70 miejsc) i  zatoki parkingowej Kiss&Ride. Parkowanie ma tutaj być darmowe. Remontowany dworzec został ogrodzony i wyłączony z ruchu, tymczasowy został przeniesiony   na pobliską ulicę Fabryczną.

 

Żelbetowa konstrukcja parkingu jest już od wielu tygodni  gotowa, wybudowano  też mini rondo na którym pojazdy będą zawracać a także dojazd do nowej siedziby wadowickiej policji i nowe stanowiska  dla autobusów i busów. Wyasfaltowano całość, postawiono ławki i zieleń, namalowano oznakowanie, zainstalowano stojaki dla rowerów jak i stację ich naprawy. Na elewacji zainstalowano też spory herb miasta, napis PARKUJ I JEDŹ oraz tablicę informującą o wolnych miejscach parkingowych. Wszystko w zasadzie jest gotowe od wielu tygodni.

Niestety mimo zapowiedzi, inwestycja nie została oddana z końcem 2022 roku. Jak tłumaczył się wtedy burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, na przeszkodzie stanęła zarówno pogoda jak i biurokracja. Stąd Urząd Miejski w Wadowicach przedłużył wykonawcy termin zakończenia prac do czerwca tego roku. I tego terminu nie udało się dotrzymać, mówiło się za to, że wraz z nowym rokiem szkolnym w końcu się uda.

 

Tak również się nie stało. Z końcem sierpnia magistrat poinformował nas, że od dłuższego czasu trwają tutaj prace odbiorcze a na przeszkodzie stanął Tauron i dostarczenie prądu. Na swoim Facebooku burmistrz Bartosz Kaliński poinformował wtedy , że dworzec zostanie uruchomiony dopiero za kilka tygodni.

 

Kilka tygodni już minęło i pasażerowie coraz bardziej niecierpliwią się nieoddaną do użytku inwestycją.  Niedawno Urząd Miejski w Wadowicach poinformował nas, że obecnie z kolei trwa oznakowanie całego obiektu oraz wyposażanie budynku dworca (m.in. poczekalni dla podróżnych, biura dyspozytora). Te prace także się już zakończyły, zaś z terenu zniknęły już ogrodzenia i siatki.

Według wstępnych informacji, otwarcie dworca ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Cieszycie się?

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Waran Kojtyła 2023-11-12 17:35
Czy na nowym parkingu wyświetlacz pokazujący ilość wolnych miejsc będzie działał tak jak na parkingu naprzeciwko i na parkingu przy ul. Sienkiewicza ?
Tam są wyświetlane kompletne bzdury, nijak się mające do rzeczywistej ilości parkujących pojazdów.
Na chwilę obecną, uważam te "systemy informacyjne" za całkowicie mylące i nieprzydatne - nasze pieniądze wyrzucone w błoto.

Z pozytywów : widzę, że po moim komentarzu usunięto płot blokujący chodnik i część ścieżki rowerowej na obwodnicy w okolicy ul. Kochanowskiego.
Cytować
-6 #2 Jasnowidz 2023-11-12 17:49
Cytuję Waran Kojtyła:
Czy na nowym parkingu wyświetlacz pokazujący ilość wolnych miejsc będzie działał tak jak na parkingu naprzeciwko i na parkingu przy ul. Sienkiewicza ?
Tam są wyświetlane kompletne bzdury, nijak się mające do rzeczywistej ilości parkujących pojazdów.
Na chwilę obecną, uważam te "systemy informacyjne" za całkowicie mylące i nieprzydatne - nasze pieniądze wyrzucone w błoto.

Z pozytywów : widzę, że po moim komentarzu usunięto płot blokujący chodnik i część ścieżki rowerowej na obwodnicy w okolicy ul. Kochanowskiego.

Na Kochanowskiego bedzie teraz stabilne ogrodzenie a nie taka prowizorka !!!
Cytować
+10 #3 . 2023-11-12 19:03
Od jutra parking będzie pełniusieńki prywatnych aut milicjantów.
Cytować
0 #4 Johnny Walker 2023-11-13 04:52
A czy będzie stacja ładowania dla bezdomnych z Johnny Walkerem lub Krupnikiem,?
Cytować
0 #5 Adrian 2023-11-13 08:10
Achte stacje ładowanie dla tego miliona aut elektrycznych, moja chińska Izera , która kiedys powstanie, zamoje żeby chińczyk mogł zarobić, już sie cieszy. Te ładowarki to taki smutny obrazek , od pwostania obserwuje jedną taka pod PSB nawet kamere przemysłową na nia ustawiłem, żeby policzyć ile to jużtych ratujacych planete litowo- jonowych rydwanów czerpało z tego źródła mocy i z całą pewnością moge stierdzić, że ..zero. Na dworcu bedzie podobnie. Ten dworzec to taki wał ,że głowa mała. Jego używalnośc bedzie żadna, kilka busów i autobusów, z wadowic nigdzie dalej nie dojedziesz. Pierszym większym hubem transportowym jest Kraków, do którego mozna sie dostać bez problewmów z Bielska,Katowic i trzeba tylko przez wadowice przejechać i nawet sienie zatrzymać , koniec. Ruch tursytyczny do kawalerki JPII zamiera, nie widzę żeby kremówki a raczej margarynówki miały sprawe uratować, więc na tym parkingu zaparkują zaraz ci co bedą mieli blizej do roboty, policjanci, maspex, lokalne osiedla. Z plusów koljeny po tunelu na PKP osirodek urynoterapii, nieuchronna widomośco durniu , który spadł, zjechał, zeskoczył z dachu dworca wiec bedzie o czy czytać.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.