Miłośnicy kolei a przede wszystkim pasażerowie się cieszą: na kolejowej trasie między Bielskiem prz
Na stosiedemnastce coraz częściej widzimy nowoczesny tabor

Miłośnicy kolei a przede wszystkim pasażerowie się cieszą: na kolejowej trasie między Bielskiem przez Andrychów, Wadowice i Kalwarię a Krakowem coraz częściej zamiast wysłużonych "kibli" możemy zobaczyć nowoczesne składy.

Jak już informowaliśmy, w ostatnim czasie wzmożony ruch pasażerów odnotowują pociągi kursujące między Bielskiem a Krakowem przez Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. W ostatnich miesiącach panuje w nich coraz większa frekwencją. Nic dziwnego, w porównaniu do przepełnionych, często rozlatujących się i kursujących jak chcą busów, pociągi to całkiem niezłą alternatywa. Szkoda jedynie, że  bezpośrednich połączeń z Krakowa do Bielska również nie ma za dużo bo jest ich jedynie sześć na dzień. Wszystko to też po części pokłosie pogarszającej się oferty busowej na tej trasie.

Jak zauważyli miłośnicy kolei z zaprzyjaźnionego z naszym portalem profilu Facebook Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna, na naszej "stosiedemnastce" pojawia się, oprócz wysłużonych "kibli" czyli pełnych uroku mimo modyfikacji, ale wiekowych jednostek EN57 także coraz nowocześniejszy tabor.  Były już Acatusy Plus, a w  ostatnim czasie na linii pojawia się Newag Impuls bydgoskiego producenta. Nowoczesne, wygodne i szybkie składy cieszą miłośników kolei ale przede wszystkim pasażerów.

Ci od kilku lat mają nadzieję na Szybką Kolej Aglomeracyjną z Wadowic i Andrychowa do Krakowa. Na to jednak poczekamy, bo jak informował nas niedawno Departament Marketingu Kolei Małopolskich, spółka Koleje Małopolskie nie przewiduje aktualnie rozszerzenia połączeń w kierunku Wadowic i Andrychowa w tym ani w przyszłym roku.

Jak się dowiadujemy, władze województwa Małopolskiego mają w najbliższym czasie plany uruchomienia takich połączeń, ale na razie przeszkodą są kwestie finansowe jak i techniczne, bo linia musi spełniać określone normy. Jeśli już SKA na początku objęłaby połączenia między Wadowicami, Kalwarią a Krakowem, potem docelowo także Andrychów. Tyle, że również władze województwa nie mają tego w planach ani w tym ani przyszłym roku.

Pozostaje więc na razie cieszenie się nowoczesnymi składami...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+13 #1 Magic 2023-11-09 16:50
Szkoda że coś, co na innych liniach jest standardem powiedzmy od 10 lat, u nas jest sensacją.
Cytować
0 #2 Xxx 2023-11-10 23:18
Jeszcze żeby było po czym jeździć a szczególnie od Andrychowa do Bielska tam jest ruina co kawałek pociąg zwalnia na zły stań torów jak długo jeszcze
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.