Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w których płatnicy składek mogą korygować dokumenty rozlicze
Korekty dokumentów rozliczeniowych. ZUS przypomina o ważnych terminach

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w których płatnicy składek mogą korygować dokumenty rozliczeniowe (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o tym na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach.

Płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych w terminach:

- za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 roku – do 1 stycznia 2024 roku,
- za okresy od stycznia 2022 roku – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Korekty te ZUS zrobi na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W ich wyniku nie będzie żadnych zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999  do grudnia 2021 roku. Ich korektę będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 roku.

Korekty złożone za styczeń 2022 roku i kolejne miesiące można przekazywać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Płatnik ma prawo skorzystać z pomocy ZUS, aby zweryfikować swoje dokumenty rozliczeniowe. Jeśli będzie wysyłał je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może złożyć wniosek o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych. Pomoc w weryfikacji rozliczeń i wyjaśnienia zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych można otrzymać podczas e-wizyty w ZUS, telefonicznie w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – telefon 22 560 16 00 oraz w dowolnej placówce ZUS.

 


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.