W Wadowicach na ulicy Lwowskiej uruchomiony zostanie pierwszy w Małopolsce sklep hospicyjny, gdzie wolon
W Wadowicach powstaje pierwszy sklep hospicyjny w Małopolsce

W Wadowicach na ulicy Lwowskiej uruchomiony zostanie pierwszy w Małopolsce sklep hospicyjny, gdzie wolontariusze będą zbierać przedmioty, którym nadane zostanie drugie życie a pomogą one chorym w ciężkim stanie, nie kwalifikującym się do opieki refundowanej z NFZ.

Beskidzka Fundacja Hospicyjna, która działa na rzecz Hospicjum Domowego Królowej Apostołów prowadzi swoją działalność nieprzerwanie od ponad 14 lat. Opiekuje się chorymi na terenie powiatu wadowickiego oraz innych pobliskich powiatów. Fundacja posiada swoje oddziały w Andrychowie, Kętach, Nowym Sączu i Tarnowie. Obecnie zapotrzebowanie na tego typu opiekę z roku na rok rośnie, w powiecie wadowickim ma pod opieką 20 podopiecznych w hospicjum domowym dla dzieci oraz 100 chorych w hospicjum domowym dla dorosłych. Podstawą przyjęcia chorego jest rozpoznanie nieuleczalnej choroby oraz zakończone leczenie przyczynowe.

Wspieramy hospicjum domowe poprzez opiekę nad chorymi w ciężkim stanie ogólnym, którzy nie kwalifikują się do opieki hospicyjnej refundowanej z NFZ, a takiej pomocy potrzebują. Bardzo widoczny jest deficyt związany z dostępnością do stacjonarnych świadczeń paliatywno-hospicyjnych. Aktualne dane Ministra Zdrowia mówią, że społeczeństwo coraz szybciej się starzeje i zapotrzebowanie na tego typu opiekę coraz bardziej będzie rosło. W 2050 roku będzie potrzeba stworzenia ponad 3 400  nowych miejsc w hospicjach stacjonarnych i oddziałach medycyny paliatywnej. Chcemy temu zapobiec i pomóc rodzinom zmagających się z problemem choroby w domu – mówi Magdalena Cienkosz, prezes Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej.

Gmina Wadowice włącza się w pomoc i użycza lokal przy ulicy Lwowskiej 18 (naprzeciwko poczty), gdzie wadowiczanka  Janina Kamińska wraz z grupą wolontariuszy, będą prowadzić pierwszy w Małopolsce sklep hospicyjny. Już teraz można pomóc poprzez przynoszenie darów: porcelana, szkliwo, rękodzieła, obrazy, szkatułki, biżuteria, dewocjonalia, sprzęty, książki, zabawki, puzzle, gry – którym można nadać drugie życie.

Urząd Miejski w Wadowicach zachęca wszystkich, którzy mogą włączyć się w budowę hospicjum o wsparcie.  Pomóc można poprzez dołączenie do grupy licytacyjnej na Facebooku: Licytacje Hospicjum Wiśniowa #zbudujmyhospicjum, poprzez przekazanie darowizny online: www.fundacjabfh.pl , poprzez organizację kwesty na ślubie, pogrzebie czy uroczystości rodzinnej lub zostanie  wolontariuszem.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Maria 2023-11-04 17:32
Super ,rewelacyjny pomysł,powodzen ia w realizacji planow
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.