Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie rozstrzygnęła przetarg na budowę nowej Ko
Wiemy już, kto może wybudować nową siedzibę wadowickiej straży

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie rozstrzygnęła przetarg na budowę nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach wraz z Jednostką Ratunkowo-Gaśniczą. Obiekt według planów ma powstać do końca 2025 roku w okolicach stadionu Skawy.

Niedawno Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie ogłosiła przetarg na budowę nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach wraz z Jednostką Ratunkowo-Gaśniczą. W przetargu nieograniczonym wzięło udział 20 podmiotów, które złożyły oferty opiewające na kwoty od 25 do  40 milionów złotych.

Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 19 755 902,98 zł netto. Wybrano najkorzystniejszą ofertę złożoną przez firmę Baudziedzic Sp. z o.o.sp.k. z siedzibą przy ulicy Lotniskowej 9 w Głogowie Małopolskim. Teraz pozostaje kwestia podpisania umowy i... pieniędzy. Obiekt według planów ma powstać do końca 2025 roku w okolicach stadionu Skawy.

Obiekt ma mieć  kubaturę 19 300 metrów sześciennych i powierzchnię użytkową przekraczającą 3400 metrów kwadratowych. W jego skład będzie wchodziła między innymi hala garażowa na 14 pojazdów. Zadanie obejmuje nie tylko budowę nowej komendy ale też infrastruktury towarzyszącej: z drogami, placami manewrowymi, miejscami postojowymi, agregatem prądotwórczym i podłączeniem do budynku, ogrodzeniem wraz z bramami wjazdowymi furtkami i szlabanami, zagospodarowanie terenów zielonych, wiaty gospodarcze, małą architekturę, zbiornik na deszczówkę, maszt flagowy, rozbiórkę i budowę sieci teletechnicznej, zabezpieczenie istniejącej sieci energetycznej, murki oporowe, budowę zjazdu.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie inwestycji budowlanych PSP przewidzianych do realizacji w ramach "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025". W planie Państwowej Straży Pożarnej ujęto realizację 117 inwestycji budowlanych, w tym 55 polegających na budowie nowych obiektów oraz 62 w zakresie przebudowy i rozbudowy obiektów istniejących. Na realizację tych inwestycji w latach 2022-2025 zaplanowano środki finansowe w wysokości 800 milionów złotych. Na liście znalazła się także właśnie budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach.

Pod koniec grudnia 2021  doszło do oficjalnej wymiany działek, której dokonali starosta Eugeniusz Kurdas oraz burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński w obecności komendanta powiatowego st. bryg. Pawła Kwarciaka, która dała zielone światło do budowy nowej siedziby wadowickich strażaków. Budowa nowej siedziby PSP ma być finansowana z funduszy rządowych. Ciężko na razie oszacować koszty, ale dla przykładu koszt budowy i wyposażenia nowego budynku Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach wyniósł około 33 milionów złotych.

W 2019 roku burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński pochwalił się wyborem miejsca pod nową Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach przy ulicy Błonie vis a vis stadionu Skawy. Sporo mieszkańców Wadowic zwracało wtedy uwagę, łącznie z byłym burmistrzem Mateuszem Klinowskim, że wybrana lokalizacja to to samo miejsce, które kilka lat temu wybrano pod budowę nowej komendy policji a z którego zrezygnowano, ze względów, że jest to... teren zalewowy Skawy.

 

Starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas wystąpił do burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego o przekazanie w drodze darowizny przez gminę Wadowice prawa własności terenu o łącznej powierzchni około 1,2 hektara, położonego w Wadowicach przy ulicy Błonie, na rzecz Skarbu Państwa, z przeznaczeniem pod budowę siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Wcześniej w Krakowie podpisano również list intencyjny w sprawie budowy nowej komendy.

Jednocześnie starosta zadeklarował, iż po zakończeniu inwestycji i przeniesieniu się strażaków do nowej siedziby, przekaże w drodze darowizny na rzecz gminy Wadowice nieruchomość przy ulicy Wojska Polskiego 2c, w której obecnie znajduje się komenda powiatowa straży. Równolegle starosta wystąpił do wojewody małopolskiego o zgodę na obie czynności, w które zaangażowany jest Skarb Państwa. Nie da się ukryć, że stara siedziba strażaków zawodowych najlepsze lata ma już za sobą i nie spełnia współczesnych norm dla takich obiektów. Doszło nawet do tego, że sanepid kazał zamknąć znajdującą się w budynku szatnię a strażacy muszą korzystać do przebierania się z kontenerów ustawionych na placu obok komendy...

 

Włodarz Wadowic zgodził się na zamianę. Wartość działek gminy przy ulicy Błonie (w sumie 0,9 hektara) wyceniono wtedy na 1,2 miliona złotych, zaś wartość terenu z budynkiem starej komendy przy ulicy Wojska Polskiego (w sumie 0,5 hektara) oszacowano na 3 miliony złotych. W lipcu ubiegłego roku Rada Miejska w Wadowicach zgodziła się z decyzją burmistrza Kalińskiego o zamianę działek.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Ryba 2023-11-02 18:36
No, no.... Jesteśmy bogaci! Brawo! (a co z dotychczasową remizą?)
Cytować
0 #2 Robert 2023-11-05 19:46
Cytuję Ryba:
No, no.... Jesteśmy bogaci! Brawo! (a co z dotychczasową remizą?)

Sprzedadzą i wybudują tam Kaufland bo tego jeszcze w Wadowicach nie ma
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.