Kominiarze nie powinni już wystawiać papierowych protokołów z badań kominowych. Teraż najważniejsz
Kominiarze nie wystawiają już papierowych protokołów z kontroli. Teraz są wersje cyfrowe

Kominiarze nie powinni już wystawiać papierowych protokołów z badań kominowych. Teraż najważniejsze są te w wersji cyfrowej zamieszczon w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Od września tego roku kominiarze nie powinni już wystawiać papierowych protokołów z badań kominowych: zgodnie z prawem ważne będą tylko te, które w wersji cyfrowej zamieszczone zostaną w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Zgodnie z prawem stan i drożność kominów może skontrolować także powiatowy inspektor nadzoru budowlanego i teraz, aby skorzystać z tych uprawnień, wystarczy mu przegląd CEEB. W przypadku, gdy okaże się, że właściciel lub zarządca budynku nie dopełnił obowiązku przeglądu przewodów kominowych – a o tym będzie świadczył n.in. brak e-protokołu z terminowej kontroli przewodów kominowych dokonywanych przez kominiarzy – może ukarać mandatem w wysokości do 500 złotych
 

Przegląd przewodów kominowych oraz przewodów wentylacyjnych polega na kontroli drożności ich poszczególnych odcinków. W czasie badania technicznego przewodów kominowych osoba z odpowiednimi uprawnieniami sprawdza grubość sadzy osadzonej na ścianach komina oraz kontroluje szczelność przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych i kominowych. Jeśli w czasie przeglądu okazuje się, że grubość sadzy na ścianach komina przekracza dopuszczalne normy, kominiarz oczyści go i udrożni. Jeśli natomiast przewody kominowe rozszczelniły się, wówczas właściciel lub zarządca nieruchomości otrzyma informację o tym, co trzeba naprawić i będzie zobowiązany do usunięcia usterki. Po usunięciu usterki, należy ponownie wykonać przegląd.

Kontrola stanu przewodów wentylacyjnych i kominowych to bardzo ważna kwestia ochrony zdrowia i życia mieszkańców: regularne wykonywanie przeglądów to najlepszy sposób na to, by uniknąć pożaru lub zatrucia wskutek uwalniających się gazów (np. tlenku węgla/czadu).

Warto pamiętać, że w przypadku pożaru polisa mieszkaniowa nie pokryje strat, jeśli budynek nie miał aktualnego przeglądu.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Czytelnik 2023-11-02 15:18
Ja bym dopisał w artykule, że wszystkie protokoły wystawione przed 18 września w formie papierowej są tak samo ważne. Wszystkie po 18 września muszą być wykonane w formie elektronicznej.
Cytować
+7 #2 Reinhard 2023-11-02 17:08
Kolejna nie potrzebna dodatkowa robotą dla kontrolującego oczywiście darmowa,bo ktoś w Warszawie chciał zarobić na aplikacji
Cytować
+1 #3 Sylwester 2023-11-02 18:13
O ile za wersję "analogową" przeglądu w tamtym roku płaciłem 70 zł to wersja cyfrowa była za 250.Kontrolujac y (kiedyś to był kominiarz) więcej czasu spędził przy laptopie niż przy kominie.
Cytować
+4 #4 Ula 2023-11-02 21:25
Jak zwykle wyprodukowano bubel. Nikt nie wziął pod uwagę że są miejsca gdzie nie ma internetu, że kominiarz nosi że sobą inny sprzęt niż laptop do tworzenia wirtualnych dokumentów oraz że klient nie chce zapłacić za wirtualny dokument. Bo tak naprawdę płaci a nic fizycznie nie dostaje. Poza tym dlaczego kominiarz ma wykonywać nie swoją pracę opisując budynek, ilość pomieszczeń, grubość ocieplenia itp.
Cytować
+1 #5 Jarek 2023-11-02 23:18
Piso szubrawcy.
Cytować
+1 #6 Darek 2023-11-03 10:02
E-protokoły które zostały wprowadzone nie mają praktycznie nic wspólnego z wykonywanym zawodem Kominiarz.90% tego protokołu to praca dla inspektora budowlanego ciekawe co będą opisywać przy 5 letniej kontroli budynku kopiuj wklej od Kominiarza i czysta kasa
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.