GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy ponad 11 kilometrowego o
Krajówka między Wadowicami a Zatorej pójdzie do remontu. Jest umowa na przygotowanie dukumentacji projektowej

GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy ponad 11 kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 28 Zator – Wadowice. Wykonawca, firma IVIA, opracuje Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R).

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza zmodernizować odcinek drogi krajowej nr 28 od Zatora do Wadowic o długości 11,7 kilometra. Trasa ta biegnie od przygotowywanej obwodnicy Zatora do ronda Generała Władysława Andersa na obwodnicy Wadowic w ciągu drogi krajowej nr 52.

Podpisano właśnie umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy tego odcinka. Wykonawca, firma IVIA, opracuje Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Ten etap prac ma zakończyć uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). IVIA przygotuje również projekt budowlany i wykonawczy, który będzie podstawą do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wartość podpisanego kontraktu to 8 487 000 złotych.

Zakres działań obejmie gminę Zator, Tomice i Wadowice. Na tym obszarze DK28 jest drogą jednojezdniową o przekroju 1x2. W latach 2020 – 2021 średniodobowe natężenie ruchu na tym odcinku wynosiło 8787 pojazdów na dobę, natomiast w granicach miasta Wadowice było to 19 445 pojazdów na dobę.

Modernizacja DK28 planowana jest w istniejącym śladzie. Wykonawca rozważy przede wszystkim jej odcinkową rozbudowę. Przewidujemy przebudowę skrzyżowań, poprawę zjazdów czy dobudowę dodatkowych pasów lub jezdni. Poprawimy stan techniczny drogi, nawierzchnia zostanie wzmocniona do obciążenia 11,5 t/oś, a wzdłuż trasy powstaną chodniki.

Jest to pierwszy etap prac, który docelowo ma poprawić parametry techniczne drogi DK28, a tym samym podnieść poziom bezpieczeństwa wszystkich jej użytkowników – informuje Monika Skrzydlewska z GDDKiA Kraków

(A

S)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-4 #1 a bobry? 2023-10-31 18:47
Bubr
Cytować
+1 #2 Felix 2023-11-01 20:32
To znaczy wykonają trzy pasy ruchu -
ONE UMOŻLIWIĄ:
- NAPRZEMIAN wyprzedzania,
- skręcanie w lewo bez blokowania głównego strumienia,
- dwuetapowy wyjazd w lewo,
- będą buforem bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia na drodze,
- w przypadkach kolizji, wypadku pojazdy ratunkowe nie będą blokować całej drogi...
DODATKOWO TWARDE POBOCZA o szerokości ok.1m umożliwią bezpieczny ruch lokalny pieszych, rowerzystów, i innych uczestników ruchu drogowego.
Wtedy remont połowy jezdni nie będzie blokował całej drogi ...
Cytować
+2 #3 Chomik 1111 2023-11-01 21:43
A czy będzie tam robiona ścieżka rowerowa na tym odcinku?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.