Już niedługo jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie gminy Wieprz, zbiornik wieżo
Charakterystyczna wieża w Gierałtowicach niedługo zniknie z krajobrazu

Już niedługo jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie gminy Wieprz, zbiornik wieżowy na wodę w Gierałtowicach, przejdzie do historii. Powstanie  tutaj nowy zbiornik.

Już w niedługim czasie jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie gminy Wieprz, jakim jest zbiornik wieżowy na wodę o pojemności 500 m³, zlokalizowany w Gierałtowicach przy ulicy Słonecznej, przejdzie do historii. Jego budowę rozpoczęto w 1989 roku, natomiast został on dopuszczony do eksploatacji w 1992 roku.  

Zbiornik wieżowy w trakcie eksploatacji podlegał przeglądom stanu technicznego, dokonywano również systematycznie czyszczenia, przeprowadzano remont uszczelnień, w tym również remont elementów konstrukcyjnych. Jednak w 2020 roku wykonana ekspertyza stanu technicznego zbiornika wieżowego, wskazała,  że stan zużycia jego elementów konstrukcyjnych jest na poziomie 26-50%.

Podjęte zostały więc starania na rzecz budowy nowego zbiornika, tym razem podziemnego. Realizacja inwestycji przygotowywana jest od kilku lat. Na jej potrzeby zgromadzona została niezbędna dokumentacja, zatwierdzona stosownymi pozwoleniami. W dniu 4 października br. rozpoczęta została procedura przetargowa związana z wyborem wykonawcy tej inwestycji. Zielone światło do realizacji projektu dał Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyznał dla Gminy Wieprz bezzwrotne dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Polski Ład w  kwocie 2,5 mln zł. Udział samorządu gminnego w realizacji projektu wyniesie jedynie 392 tysięcy złotych – informuje nas Artur Penkala z Urzędu Gminy Wieprz.

Wykonawca zadania powinien zostać wybrany jeszcze w IV kwartale tego roku.Wraz z budową zbiornika  wykonane zostaną także prace w zakresie zagospodarowania terenu wokół obiektu oraz stworzony wewnętrzny układ komunikacyjny. Na dachu wybudowanego obiektu zostaną zamontowane także panele fotowoltaiczne o łącznej mocy nieprzekraczającej 27kW. Przed dokonaniem rozbiórki istniejącego zbiornika, oddany zostanie do użytku i uruchomiony nowy zbiornik żelbetowy, tym razem  o pojemności czynnej 634,2 m³. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2024 roku.  (AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.