Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy chce poprawek do projektu aktualizacji programu ochrony powietrza
Krakowski Alarm Smogowy chce poprawek do programu ochrony powietrza

Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy chce poprawek do projektu aktualizacji programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, bo część z planowanych aktualizacji są bardzo niekorzystne .

Jak informuje Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, pod płaszczykiem aktualizacji  małopolskiego Programu ochrony powietrza planowane są bardzo niekorzystne zmiany takie jak brak kontroli starych urządzeń grzewczych w gminach czy wolne tempo wymiany kopciuchów, które skazują nas na życie w smogu Aktywiści chcą to zmienić. Do piątku (20.10) włącznie można złożyć uwagi do nowego POP i razem z członkami stowarzyszenia zawalczyć o czyste powietrze!

Jak uważają aktywiści Alarmu Smogowego, pomimo stopniowej poprawy, jakość powietrza w województwie małopolskim wciąż nie spełnia norm. W wielu miejscach stężenia pyłów czy rakotwórczego benzo[a]pirenu są wciąż znacząco przekroczone. Na przykład w 2022 roku stężenia pyłu PM10 były za wysokie w takich miejscowościach jak: Sucha Beskidzka, Nowy Targ czy Nowy Sącz. Stężenia benzo[a]pirenu zostały przekroczone niemal na każdej stacji mierzącej to zanieczyszczenie – rekordziści odnotowali przekroczenie stężeń o kilkaset procent: Nowy Targ i Sucha Beskidzka – 700%, Nowy Sącz, Wadowice i Szczawnica – 600%.

Niestety, pomimo wciąż złej jakości powietrza w regionie proponowany projekt aktualizacji Programu ochrony powietrza w kilku kluczowych obszarach stanowi krok wstecz wobec działań określonych w dotychczasowym Programie.

Krakowski Alarm Smogowy przedstawił  następujące uwagi, które mogą złożyć mieszkańcy:

1. Apeluję o zapewnienie w Programie ochrony powietrza szybszego tempa likwidacji pozaklasowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, które nie spełniają docelowych wymogów uchwały antysmogowej. To właśnie te urządzenia stanowią główne źródło zanieczyszczenia powietrza pyłem i benzo[a]pirenem.

2. Apeluję o określenie minimalnej liczby kontroli palenisk jaką każda gmina powinna przeprowadzić w ciągu roku. Obawiamy się, że bez jasnego określenia minimalnej liczby kontroli gminy mogą odejść od prowadzenia kontroli palenisk, pozostawiając wielu mieszkańców bezbronnych wobec sąsiadów, którzy spalają odpady lub używają kopcących kotłów niespełniających wymogów uchwały antysmogowej. Z tego powodu wnioskujemy o to aby POP określał minimalną roczną liczbę kontroli dla każdej gminy, zgodnie z zapisami poprzedniego Programu:

- 120 budynków w gminach o liczbie mieszkańców do 10 tys.,
- 200 budynków w gminach o liczbie mieszkańców między 10 tys. a 20 tys.,
- 400 budynków w gminach o liczbie mieszkańców między 20 tys. a 50 tys.,
- 1000 budynków w gminach o liczbie mieszkańców powyżej 50 tys.

3.  Wnioskuję o intensywniejsze działania edukacyjne. Każda gmina powinna być zobowiązana do dotarcia z informacją o wymaganiach uchwały antysmogowej oraz propozycją wsparcia doradczego i finansowego do każdego punktu adresowego, gdzie zainstalowany jest kocioł nie spełniający wymagań uchwały antysmogowej. Gminy mogą pozyskać dane o tym, gdzie jeszcze są zainstalowane kotły niespełniające wymagań uchwały antysmogowej z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, więc przeprowadzenie tego typu działań nie powinno być problemem.

Uwagi składa się poprzez system tutaj: https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Xxx 2023-10-20 07:29
Od tej ekologi tym zasranym aktywistom bije w dekiel jak chcą być tak ekologiczni to niech zrezygnuja z telefonu komputera z samochodu urzadzen elektrycznych.i tp.
Cytować
+2 #2 Czytelnik 2023-10-20 18:41
Nie sądziłem,że mamy tu w Wadowicach takich obrońców smogu, smrodu palonych śmieci ,plastyku itp.
Tacy ludzie twierdzą ,że skoro ludzie umierali i umierać będą -więc po co dbać o środowisko....
Cytować
+1 #3 Wrr 2023-10-21 13:34
Cytuję Sparta:
https://www.youtube.com/watch?v=NuEo3xHM8Gc a nam będą wmawiać że samochody w stylu Fiata Pandy czy palenie drewnem w kominku jest nieekologiczne. Czysty biznes pod przykrywką modnego słowa "ekologia" i tyle.

To jest wielkie OSZUSTWO!!!! DOWÓD...... cenzura, taka mamy niepodlegla,... A wy dalej z nosem w smartfonach... Zgroz!!!!
Cytować
-2 #4 Mario 0 2023-10-21 19:59
Witam,mam pytanie!!Chiny, USA,Indie,Brazy lia,Australia,i td,itp, My MAMY ZBAWIĆ ŚWIAT ??? Nie my mamy się poddać tej agendzie
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.