W Dąbrówce (gmina Stryszów) przyd dworze, powstanie w końcu piaszczysta plaża  ale też i plac zaba
Przy dworze w Dąbrówce w końcu powstanie plaża ale i nie tylko

W Dąbrówce (gmina Stryszów) przyd dworze, powstanie w końcu piaszczysta plaża  ale też i plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej,  ścieżki pieszo-rowerowe, parking i niezbędna infrastruktura.

Nie da się ukryć, że Jezioro Mucharskie to taka trochę wodna atrapa. Niby otwarte z ustanowioną nazwą, regulaminem, który pozwala na nim legalnie pływać i się kąpać a także łowić ryby, ale tak naprawdę w porównaniu do innych zbiorników w Polsce, gdyby nie kilku prywatnych inwestorów, z wypoczynkiem byłoby tutaj niestety kiepsko. Zarządca, czyli Wody Polskie, nie wyznaczył tutaj niestety praktycznie żadnego oficjalnego kąpieliska, plaż i infrastruktury. Dopiero od niedawna po wielu apelach, korona zapory została otwarta w weekendy dla zwiedzających. Poza biznesami kilku osób, nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, punktów gastronomicznych czy ścieżek rowerowych.

A według zapowiedzi sprzed wielu lat miało być tak pięknie: planowano tutaj duże centra wypoczynku i rekreacji, w Jaszczurowej (gmina Mucharz) i Dąbrówce (gmina Stryszów). Wystarano się nawet o wielomilionowe unijne dotacje na ten cel. Niestety przepadły: samorządy nie mają prawa własności do działek położonych bezpośrednio nad jeziorem zaś rozmowy z zarządcą tymi gruntami, raczej okazały się mało owocne i jak twierdzą niektórzy, głównie zabezpieczały interes Wód Polskich a nie gmin.

W grudniu 2019  roku jedynie nowy wójt Stryszowa Szymon Duman, zgodził się na warunki zarządcy zbiornika i otrzymał oszałamiający... 1 hektar terenu nad jeziorem w Dąbrówce i to na 9 lat z możliwością przedłużenia umowy na kolejny okres.  Z Warszawy specjalnie na podpisanie umowy przyjechał prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Miał on co prawda pewne kłopoty co do tego, z którą gminą podpisuje umowę, bo mylił mu się Mucharz ze Stryszowem...

Minęło prawie cztery lata, wielu mieszkańców już zapomniało o obietnicach a tu w sierpniu tego roku wójt  Szymon Duman w końcu podpisał umowę na wykonanie zadania pod nazwą „Budowa centrum parkowo-rekreacyjno – sportowego nad Jeziorem Mucharskim w miejscowości Dąbrówka, gm. Stryszów”.

 

W czwartek (12.10) tuż przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, włodarz podpisał umowę z wojewodą potwierdzającą przyznane dofinansowanie o łącznej wartości ponad 1,6 miliona złotych na ten cel do wykonania jeszcze w tym roku. Wcześniej wykonane zostały między innymi badania archeologiczne oraz część dokumentacji projektowej. Te zadania sfinansowała gmina ze środków własnych. Wyniosły one blisko 77 tysięcy złotych. Powstanie tutaj nie tylko w końcu piaszczysta plaża, plac zabaw i boisko do siatkówki plażowej, ale też obok ścieżki pieszo-rowerowe, parking i niezbędna infrastruktura.

Zakres prac przewidzianych do realizacji w tym roku obejmuje między innymi: roboty ziemne przygotowawcze, wykonanie krawężników i obrzeży betonowych dojść i dojazdów, budowę drogi dojazdowej, a także drogi technicznej dla pojazdu pożarniczego wraz z miejscem zawracania, budowę miejsc parkingowych, ścieżek pieszo-rowerowych, boiska do siatkówki plażowej. Przewidziano także dostawę niezbędnych urządzeń sportowych oraz zagospodarowanie terenu przyległego do boiska. Powstanie tu chociażby plac zabaw dla najmłodszych ze zjazdem linowym, a także altana. Inwestor zaplanował również budowę instalacji elektrycznych, w tym 19 latarni parkowych z modułem fotowoltaicznym. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa zamontowane zostaną kamery monitoringu zewnętrznego.

Finalnie powstanie centrum parkowo-rekreacyjno-sportowe, którego powierzchnia wyniesie 0,652 hektara. Wszystko ma być gotowe na początku przyszłego sezonu.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Krzysztof Kononowicz 2023-10-12 20:26
dziwne że wszystko tak przed wyborami dają, czy ktoś widzi w tym logikę czy sprzedawanie jak dziewczyny na biskupim w krakowie
Cytować
+1 #2 Sata 2023-10-12 20:40
Cytuję Krzysztof Kononowicz:
dziwne że wszystko tak przed wyborami dają, czy ktoś widzi w tym logikę czy sprzedawanie jak dziewczyny na biskupim w krakowie

A czy widzicie jak rośnie dlug publiczny który wasze dzieci i wnuki będą musieli spłacić? To są waśnie wydatki rządu poza kontrolą parlamentu, który ten rząd uchwałą nocną wprowadził w czasie covid jak ludzie umierali.
Cytować
-4 #3 Gość 2023-10-13 08:37
Cytuję Sata:
Cytuję Krzysztof Kononowicz:
dziwne że wszystko tak przed wyborami dają, czy ktoś widzi w tym logikę czy sprzedawanie jak dziewczyny na biskupim w krakowie

A czy widzicie jak rośnie dlug publiczny który wasze dzieci i wnuki będą musieli spłacić? To są waśnie wydatki rządu poza kontrolą parlamentu, który ten rząd uchwałą nocną wprowadził w czasie covid jak ludzie umierali.


Brednie wypisujesz dług nie może być większy niż ten zdefiniowany w konstytucji.

The Telegraph przytacza opinie ekonomistów z renomowanego Oxfordu i tyle jest warte twoje majaczenie:
"Brytyjscy eksperci: PiS uczyniło Polskę wschodzącą gwiazdą (…)
twierdzi starszy ekonomista w Oxford Economics
"
https://www.fronda.pl/a/Brytyjscy-eksperci-PiS-zrobilo-z-Polski-wschodzaca-gwiazde,221452.html
Cytować
+2 #4 M. 2023-10-15 11:20
Czy obiekt będzie dostosowany dla ludzi na wózkach inwalidzkich ze zjazdem do wody jak na niektórych nadmorskich plażach?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.