Już od niedzieli 11 czerwca jadące z Krakowa do Wadowic i Bielska skrócą trasę korzystając już z n
Już za tydzień pociągi do Wadowic pojadą nową łącznicą!

Już od niedzieli 11 czerwca jadące z Krakowa do Wadowic i Bielska skrócą trasę korzystając już z nowej linii kolejowej o numerze 621:  łącznicy między liniami nr 97 i 117.

Pociągi w ostatnich tygodniach przeżywają w powiecie wadowickim prawdziwy renesans. Coraz więcej pasażerów wybiera ten środek lokomocji, co widać często po pełnych składach i tłumach na dworcach i przystankach, szczególnie na linii z Kalwarii do Bielska. To po części efekt wycofania się jedynego przewoźnika obsługującego bezpośrednie połączenie z Krakowa do Bielska. Pasażerowie wybierają więc kolej. Niestety oferta Polregio obsługującego połączenia kolejowe na tej trasie jest nieco uboga, bo  jest ich jedynie sześć na dzień. Stąd petycja do władz województwa o zwiększenie ilości połączeń, pod która ciągle można się podpisać TUTAJ

Tymczasem jest kolejna dobra wiadomość dla pasażerów pociągów. Już od niedzieli (11.06) po korekcie rozkładu jazdy pociągi z Krakowa do Bielska przez Kalwarię, Wadowice i Andrychów, pojadą przez nową linię kolejową nr 621: łącznicę między liniami nr 97 i 117 wybudowaną w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ale nie nie wszystkie: mają być dwa wyjątki: pociągi "33622" relacji Wadowice - Kraków Główny oraz "34605" relacji Kraków Główny - Bielsko-Biała Główna, które pojadą tak jak dotychczas przez stację Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona ze zmianą czoła. Wszystko to w związku ze skomunikowaniem z pociągami Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Sucha Beskidzka.

Przejazd nową łącznicą  spowoduje, że czas przejazdu pociągów z Krakowa do Bielska skróci się: pociągi będą jechać bezpośrednio, bez wjeżdżania na stację kolejową Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i zmieniania kierunku. To rozwiązanie usprawni ruch kolejowy i pozwoli skrócić nawet o blisko kwadrans podróże na tej trasie.

Tak prezentuje się łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej:

Przypomnijmy, że łącznica powstawała od czerwca ubiegłego roku:  wybudowany został prawie pół kilometrowy nasyp kolejowy, tor, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym a także sieć trakcyjna, infrastruktura energetyczna i teletechniczna oraz dwa nowe przepusty kolejowe.  Prace warte 23 miliony złotych wykonała wyłoniona w przetargu, do którego przystąpiło łącznie 6 podmiotów, firma  ZUE S.A. z Krakowa. Zadanie  realizowane zostało w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Projekt jest dofinansowany z POIiŚ.

W zasadzie jest to odbudowa łącznicy: istniała ona w tym miejscu, ale została rozebrana w latach sześćdziesiątych i pozostała po niej jedynie część nasypu. Nowa jest szersza i o innym profilu (tego wymagają obecne normy odnośnie takich torów). Ślady po łącznicy możemy zobaczyć na starych mapach.

 

Budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej to kolejne przedsięwzięcie, zwiększające atrakcyjność linii Kraków - Bielsko-Biała. Na trasie PLK zrealizowały już inwestycje za 129 milionów złotych.  Prace między Wadowicami a Andrychowem poprawiły komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Dodatkowy przystanek Osiedle Podhalanin i zmodernizowane perony na stacji Andrychów oraz na przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie zapewniają lepszą dostępność do kolei. Korzystnym rozwiązaniem na jednotorowej trasie, wpływającym na jakość podroży jest także wybudowana mijanka w Barwałdzie Średnim i przystanek w dogodniejszej lokalizacji.

Wielu pasażerów ostrzy sobie zęby na zapowiadaną nową linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która ma kursować z Krakowa do Andrychowa po wyremontowanych torach i właśnie nowej łącznicy. Zapytaliśmy o to Koleje Małopolskie ale nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi w tej sprawie.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-6 #1 Kalikst 2023-06-04 13:38
Miało być tak pięknie, a jest jak zwykle. Czas przejazdu z Wadowic do Krakowa przy najszybszym połączeniu skrócił się o zaledwie 10 minut. Na odcinku od Wadowic do Kalwarii dalej prędkość pociągów nie większą niż 40 km/h. Przecież to śmieszne. Grube miliony poszły na tzw. remont tej linii, a efekt praktycznie żaden.
-8 #2 little k 2023-06-04 13:51
teraz trzeba będzie wiedzieć z którego kierunku jedzie pociąg żeby wiedzieć na której stacji się w Kalwarii ustawić... i wszystko dla 15 minut...
+13 #3 Kkk 2023-06-04 14:20
Napiszcie petycje o pociągi na lini 103 Trzebinia -Wadowice ta linia to potencjał. !!! Wiele ludzi czeka już prawie 21 lat na powrót pociągów i maksymalnie skomunikowany transport z innymi pociągami !:):)
0 #4 Anna 2023-06-06 13:44
Cytuję Kkk:
Napiszcie petycje o pociągi na lini 103 Trzebinia -Wadowice ta linia to potencjał. !!! Wiele ludzi czeka już prawie 21 lat na powrót pociągów i maksymalnie skomunikowany transport z innymi pociągami !:):)
Ale tam na większości trasy rozkradziono tory.
+2 #5 Kkk 2023-06-06 20:36
Cytuję Anna:
Cytuję Kkk:
Napiszcie petycje o pociągi na lini 103 Trzebinia -Wadowice ta linia to potencjał. !!! Wiele ludzi czeka już prawie 21 lat na powrót pociągów i maksymalnie skomunikowany transport z innymi pociągami !:):)
Ale tam na większości trasy rozkradziono tory.

To nic nie szkodzi w innych miastach w Polsce przywracają ruch kolejowy nawet po 30-40 latach to że tam nie ma torów to żaden problem i tak byłyby do wymiany i trzeba całą trasę odbudować od podstaw ludzie latami upominają się o te połączenia mieszkający w obrębie lini myślę że kiedyś dojdzie to do skutku ponoć do 2040 roku mają to odbudować ale zobaczymy może petycja przyspieszy inwestycje :)

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.