Nikogo już nie dziwi, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. oj
Z zasiłku macierzyńskiego korzystają także ojcowie

Nikogo już nie dziwi, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. ojcowski (potocznie nazywany tacierzyńskim) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców coraz bardziej popularne. Jak będzie w tym roku? Czy ostatnia zmiana przepisów jeszcze bardziej wpłynie korzystnie na opiekę nad maluszkiem i czy rodzice skorzystają na wprowadzonych w kwietniu rozwiązaniach dowiemy się za kilka miesięcy.

Niemal 275 tysięcy mam i ponad 60 tysięcy ojców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego od stycznia do końca kwietnia tego roku. W Małopolsce to niemal 28,2 tysięcy kobiet i przeszło 6,1 tysiąca mężczyzn.

Przy okazji Dnia Matki i czerwcowego Dnia Ojca warto przypomnieć, że tata objęty ubezpieczeniem chorobowym, któremu urodziło się dziecko, może otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. pobrało go prawie 57 tysięcy mężczyzn. W naszym województwie natomiast niemal 5,8 tysiąca. Ojcowie mogą go otrzymywać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać po sobie.

Ojciec dziecka może też skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. Jednak z danych ZUS wynika, że w zdecydowanej większości to kobiety korzystają z tego zasiłku i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli po 14 tygodniach od urodzenia dziecka mama chce wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z tej możliwości skorzystało od stycznia do końca kwietnia ponad 2,7 tysiąca mężczyzn w kraju i 205 w Małopolsce.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. W analogicznym okresie z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego skorzystało blisko 200 tys. rodziców, w tym 1,8 tysiąca mężczyzn. W naszym regionie 20,5 tysiąca rodziców, z czego 222 ojców.

W roku 2022 łącznie zasiłek macierzyński otrzymało  443 tysiące kobiet i 192 tysiące mężczyzn, a rok wcześniej  w 2021 wypłacono dla  473 tysiące kobiet i 196 tysięcy mężczyzn.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.