Gaszą pożary, ratują ludzkie życie ale też i sprzątają jezdnię po kolizjach, wypadkach albo po ro
Drukuj
Strażacy nie będą sprzątać dróg po wypadkach

Gaszą pożary, ratują ludzkie życie ale też i sprzątają jezdnię po kolizjach, wypadkach albo po rozlanych olejach silnikowych. To się jednak ma zmienić.

W ostatnich kilku miesiącach strażacy z kilku województw informowali Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej o kłopotach w trakcie akcji ratowniczych. Chodziło o złą współpracę z zarządcami dróg dotyczącą przekazania po działaniach terenu, na którym doszło do zdarzenia.

To właśnie strażacy przy wypadkach czy kolizjach oprócz działań ratowniczych usuwają z jezdni części z rozbitych samochodów, paliwo czy płyny eksploatacyjne. Ale czy to należy do ich obowiązków? Zgodnie z przepisami jednostki ochrony przeciwpożarowej prowadzą działania ratownicze, w zakresie gaszenia pożarów, ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego a także ratownictwa medycznego w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

"Jesteśmy od ratowania ludzkiego życia czy gaszenia, a nie od sprzątania ulic. Przecież po pożarze nie sprzątamy komuś mieszkania" - mówią nam zgodnie znajomi strażacy.

Biorąc pod uwagę takie głosy, pod koniec 2012 roku Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opracowała wytyczne, jak strażacy powinni w takich przypadkach postępować. 

"To zarządca drogi, a nie straż pożarna, która jest służbą ratowniczą, jest odpowiedzialny za zapewnienie przejezdności drogi" - informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy będą więc przeprowadzać działania mieszczące się w ramach ratownictwa chemicznego bądź ekologicznego. W przypadku wycieku np. chemikaliów z uszkodzonej cysterny, a więc substancji zagrażającej życiu lub zdrowiu, będą ją neutralizować. Strażacy mają do tego odpowiedni sprzęt, ubrania ochronne oraz odpowiednią wiedzę, jak właściwie z takimi substancjami postępować. Służby porządkujące pas jezdni w większości przypadków ani sprzętu ani takiej wiedzy nie mają.

W przypadku odpadów powypadkowych, a do takich należy np. urwany zderzak czy inne elementy samochodu, obowiązek uprzątniecia ich spoczywa na zarządcy drogi. To nawet logiczne, bo to zarządca drogi jest odpowiedzialny za jej czystość czy odśnieżanie.

A co będzie jeśli zarządca drogi odmówi jej sprzątniecia? W takim wypadku strażacy mają powiadomić policję o niedopełnieniu obowiązków służbowych przez właściciela trasy.

 

(MG)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Niemal 1,4 miliarda złotych wypłaconych „trzynastek” w Małopolsce

W majówkę sklepy zamknięte, za to ostatnia niedziela kwietnia handlowa

Na wadowickim dworcu autobusowym ruszyło nowe bistro

Terytorialsi przyjdą do pracy w... mundurze. Taki dzień

Mimo, że ratują życie, liczna przeciwników szczepień rośnie. Trwa Europejski Tydzień Szczepień