Dobra wiadomość. W tym sezonie Wody Polskie również udostepnią koronę zapory Jeziora Mucharskiego d
W tym sezonie koronę zapory też będzie można zwiedzać. Kiedy otwarcie?

Dobra wiadomość. W tym sezonie Wody Polskie również udostepnią koronę zapory Jeziora Mucharskiego dla zwiedzających. Kiedy otwarcie?

To był spory hit ubiegłych wakacji. Po wielu latach Wody Polskie, zarządza Zbiornika Świnna Poręba czyli sztucznego Jeziora Mucharskiego, w końcu otwarły dla zwiedzających koronę zapory. Wiele osób dziwiło się, dlaczego tak późno skoro  taka możliwość istnieje od dawna np. nad Jeziorem Czorsztyńskim czy Jeziorem Międzybrodzkim. Kiedyś obiecywał to zresztą sam ówczesny dyrektor RZGW Kraków Stefan Sawicki, kiedy startował do Sejmu z ramienia PSL. Infrastruktura od początku buła na to przygotowana: prowadzi tutaj droga, jest oświetlenie. Tyle, że obszar od lat był ogrodzony a przy wejściu straszyła tabliczka "TEREN RZGW KRAKÓW. WSTĘP WZBRONIONY". Nieliczną okazję do zwiedzania korony mieli dziennikarze przy różnych okazjach (najczęściej pokazowych otwarciach zbiornika przed wyborami...) a także zawodnicy i kibice „Biegu na Zaporę” organizowanego przez zarządce Wody Polskie w Krakowie.

Na szczęście ktoś decyzyjny poszedł po rozum do głowy i potężna konstrukcja cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Jak się dowiadujemy, również w tym sezonie będzie ona otwarta dla zwiedzających, niestety podobnie jak w ubiegłym roku, tylko w weekendy.

W obecnym sezonie wiosenno-wakacyjnym korona zapory wodnej w Świnnej Porębie otwarta będzie w soboty i niedziele od 29 kwietnia do 1 października w godzinach od 8:00 do 20:00. Ponadto okres jej udostępnienia wydłużony zostanie na długi weekend majowy 1-3 maja oraz dzień świąteczny w dniu 15 sierpnia – poinformowała nas Magdalena Gala, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie.

Pomysł świetny, czytelnicy w rozmowach z nami sugerują, że warto byłoby urozmaicić obiekt np. jakąś placówką gastronomiczną, z kawą/herbatą, zimnymi napojami i jakimiś przekąskami i miejscem do ich spożycia. Nie od parady byłyby inne atrakcje. Może ktoś obrotny pomyśli nad tym?

Sama zapora to imponująca konstrukcja, której wysokość w najwyższym miejscu wynosi 54 metry, jej długość to 604 metry, a szerokość korony 8 metrów. Kubatura nasypu wynosi imponujące 2,23 milionów m3 zaś kubatura betonów 300 tysięcy m3! Budowę zbiornika rozpoczęto w 1986 roku na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Rozciąga się on od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Ma ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Aby  sztuczne jezioro powstało, trzeba było zlikwidować drogi, mosty, odcinek linii kolejowej nr 103 łączący Wadowice z Suchą Beskidzką, szkoły, leśniczówki, zakłady pracy a także dziesiątki prywatnych domów.

 

Tak wyglądało otwarcie korony zapory w ubiegłym roku:

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Ja 2023-04-02 12:13
Mówcie co chcecie ale ścieżka rowerowa na zaporę i otwarcie jej korony to naprawdę świetny pomysł. Zresztą widać po ruchu na tej ścieżce jak była ona ludziom potrzebna.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.