W ostatnim okresie zainteresowanie paszportami jest szczególnie duże. Wojewoda małopolski z tego powod
Małopolska uruchamia kolejne "soboty paszportowe"

W ostatnim okresie zainteresowanie paszportami jest szczególnie duże. Wojewoda małopolski z tego powodu zadecydował o organizacji kolejnych "sobót paszportowych". Niestety wadowickiego oddziału nie będą one obejmować.

W ubiegłym roku odbyły się 4 takie akcje – złożono wówczas ponad 2,5 tysiąca wniosków i odebrano ponad 1,4 tysiąca paszportów. Na ten rok zaplanowano 7 „Sobót paszportowych”, choć wojewoda nie wyklucza rozszerzenia tego planu.  Takie soboty odbędą się 25 marca, 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca. Niestety nie w oddziale wadowickim.

Od zeszłego roku notujemy rekordowe zainteresowanie uzyskaniem dokumentów paszportowych. Wówczas we wszystkich punktach paszportowych w Małopolsce przyjęto 246 149 wniosków paszportowych i wydano 236 079 paszportów. Łącznie we wszystkich lokalizacjach obsłużono blisko pół miliona obywateli chcących uzyskać paszporty – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Statystyki paszportowe pokazują, że dużym zainteresowaniem cieszą się ogólnie terenowe punkty paszportowe, choć oczywiście Kraków cały czas jest liderem. W styczniu i lutym 2023 roku 14 446 wniosków złożono w Krakowie (36% wszystkich). Na drugim miejscu jest biuro paszportowe w Tarnowie (4 117), zaś na trzecim – punkt w Nowym Targu (2 756). Na kolejnych miejscach w statystykach znalazł się Nowy Sącz (2 685) oraz Chrzanów (2 536).

W Oddziale Paszportowym w Krakowie, jak i w 11 Punktach Paszportowych w Małopolsce (również wadowickim) można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. Już w ubiegłym roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o przekazaniu z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie środków na kompleksową modernizację systemu kolejkowego i rezerwację internetową. W pozostałych 3 Punktach Paszportowych trwają prace mające na celu zainstalowanie systemu rezerwacji internetowej i systemu kolejkowego w sprawach paszportowych.

Internetowa rezerwacja terminu nie jest obowiązkowa. W Krakowie rezerwacji internetowej można dokonać na 30 dni naprzód. Każdego dnia pojawia się kolejny termin, w którym można dokonać rezerwacji. Rezerwacją internetową objętych jest 30% stanowisk. Dzięki temu złożyć wniosek można też bez rezerwacji, po pobraniu bloczka z automatu kolejkowego. To szczególnie istotne dla osób, które nie mogą skorzystać z rezerwacji internetowej bądź chcą pilnie uzyskać paszport.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.