Trwają intensywne prace przy rewitalizacji Pańskiej Góry i Stawu Anteckiego w Andrychowie. Kiedy zosta
Ścieżki na Pańskiej Górze i Staw Anteckiego nabierają kształtów. Kiedy będą gotowe?

Trwają intensywne prace przy rewitalizacji Pańskiej Góry i Stawu Anteckiego w Andrychowie. Kiedy zostaną zakończone?

Te inwestycje miały małego pecha ale na szczęście wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu. Przypomnijmy, że na wiele miesięcy prace przy rewitalizacji Pańskiej Góry i pobliskiego Stawu Anteckiego w Andrychowie stanęły w miejscu. Wycięto sporo drzew, zaś sam staw częściowo odbudowano. Wykonawca inwestycji zrezygnował z wykonywania prac. Władze gminy zakwestionowały pewne rozwiązania zawarte w projekcie i faktyczne wykonanie. Chodziło o ocenę sytuacji hydrologicznej w tym miejscu i naruszenie stosunków wodnych. Wykonawca miał jednak inne zdanie.  Rozwiązano umowę za obustronną zgodą stron.

Rewitalizacja ma przyznaną dotację w kwocie 8 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych a także 11 milionów unijnej dotacji, w sumie więc 19 milionów złotych, które mogły przepaść, jeśli prace nie zostałyby wykonane.

Stąd Urząd Miejski w Andrychowie ogłosił przetargi mające doprowadzić do dokończenia inwestycji i udało się wykonawców, którzy od kilku miesięcy prężnie kończą dzieło.

Na Pańskiej Górze widać już ścieżki. W skład prac wchodzi  m.in. wykonanie krawężników, obrzeży, palisady, nawierzchni żwirowej i z kostki brukowej a także wykonanie ścieżki górskiej z asfaltu, kruszywa i kamienia. Ponadto wykonanie oświetlenia, zakup i montaż kamer, ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych i zieleńców. Wykonuje je konsorcjum firm Lach Bud i Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie. Prace wyceniono na 8,4 miliona złotych.

 

Również trwa intensywna przebudowa Stawu Anteckiego, wykonywana przez konsorcjum firm, którego liderem jest spółka GAMA z Jaworzna, a partnerami Eko Projekt Janusz Orłowski z Sosnowca oraz Hydroinżprojekt – Nowoczesna Inżynieria Środowiskowa Adrian Szelka z Żorów.

Zaniedbany teren kiedyś będący zbiornikiem dostarczającym wodę do pobliskiego młyna, ma całkowicie zmienić swoje oblicze: ma zostać wybudowany na nowo (został zalany podczas powodzi w 1997 roku), będzie też pełnił funkcje retencyjne. Mają powstać tutaj chodniki, ścieżki rowerowe, nowe oświetlenie, zasadzone nowe drzewa. Wybudowane zostaną groble, na których także będzie trasa pieszo-rowerowa. Nowy wykonawca wycenił prace na nieco ponad 11 milionów złotych.

 

Kiedy wszystkie prace mają się skończyć? Pańska Góra ma być gotowa w czerwcu zaś Staw Anteckiego we wrześniu lub październiku.

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Nowiny Andrychowskie)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.