Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 1,1 miliona wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczenio
ZUS przyznał 500 plus na ponad pół miliona dzieci

Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 1,1 miliona wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 1,8 miliona dzieci. ZUS przyznało już świadczenia na prawie 560 tysięcy dzieci.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

Według danych na poniedziałek (6.02) złożono około 1,1 miliona elektronicznych dokumentów na blisko 1,8 miliona dzieci.

Wniosek można również wypełnić na komputerze, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych. Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną – jeśli bank uruchomił taką usługę, a zdecydowana większość banków, w tym te najbardziej popularne, tak zrobiła. Jeżeli klient złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu go automatycznie. Zrobi to na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku o 500 plus.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 roku, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 roku. Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-4 #1 Turcja 2023-02-06 20:34
"Kto leci do Turcji z pomocą ze Straży - "Komendant i kto wiece j???
Cytować
-4 #2 Rozsądny głos 2023-02-06 20:45
Rozdajemy następne Pokolenia Polaków zadłużamy..
Cytować
-4 #3 Oli 2023-02-07 15:15
O o oooooo kasa robmy dzieciaki
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.