Marley, szczeniak rasy Jack Russel terrier został oficjalnym członkiem załogi Małopolskiego Urzędu C
Fiskus ma nowego pracownika. Marley będzie szukał lewego tytoniu

Marley, szczeniak rasy Jack Russel terrier został oficjalnym członkiem załogi Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie. Jego przewodniczką jest funkcjonariuszka Katarzyna. Zwierzak będzie wykrywał "lewy" tytoń.

W KAS obowiązują najwyższe standardy opieki nad psami służbowymi. Czworonożni funkcjonariusze mieszkają razem z przewodnikami. Zarówno podczas służby jak i na emeryturze KAS zapewnia im opiekę.

Nasze psy służbowe to pełnoprawni członkowie załogi Krajowej Administracji Skarbowej. Ich przewodnicy to funkcjonariusze z pasją, którzy mają także predyspozycje do służby w dziedzinie kynologii służbowej KAS. Pies i człowiek tworzą jeden, zgrany, oparty na zaufaniu zespół, co przekłada się na skuteczność kontroli – mówi Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Podstawą pracy psów służbowych jest współpraca z człowiekiem i wykorzystanie ich zdolności fizycznych i węchowych. W Krajowej Administracji Skarbowej służbę pełni około 160 psów, przeszkolonych do wykrywania narkotyków, tytoniu oraz waluty. Są obecne na przejściach granicznych: drogowych, kolejowych, lotniczych oraz morskich, a także w mobilnych komórkach realizacji wewnątrz kraju.

Przy dokonywaniu doboru psich „kandydatów do pracy” w Służbie Celno-Skarbowej, bierze się pod uwagę określone cechy i predyspozycje zwierzęcia. Są to, m.in.: aportowanie różnych przedmiotów, dobry kontakt z nieznanymi osobami, ufność wobec obcych, brak reakcji na strzał, pasję do węszenia w celu odszukania schowanego przedmiotu oraz nienaganny stan zdrowia.

W małopolskiej KAS służą 4 labradory: Reja, Lugo, Gabi i Suzi. Marley dołączy do nich po szkoleniu.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.