Starostwo Powiatowe w Wadowicach podpisało umowę na wyburzenie budynków starego szpitala przy ulicy Ka
Podpisano umowę. Do pół roku budynki starego szpitala znikną z krajobrazu Wadowic

Starostwo Powiatowe w Wadowicach podpisało umowę na wyburzenie budynków starego szpitala przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach. Wykonawca ma na to pół roku.

W czwartek (26.01) w Starostwie Powiatowym podpisano umowę ze spółką Akpe Group z Katowic, która wyburzy budynki starego szpitala przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach.  Do rozebrania  wraz z fundamentami pozostał budynek główny szpitala, budynek stacji dializ, budynek zaplecza, budynek prosektorium i tlenowni, ogrodzenie, bury oporowe a także przyłącza do wyburzanych obiektów. Wcześniej, bo we wrześniu 2021 roku  zrównane z ziemią zostały oddziały zakaźne starej lecznicy. Zrealizowała to dla powiatu wadowickiego  firma PM Logistyka/PM Koparki z Andrychowa. Powiat dostał zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Niedawno Starostwo Powiatowe w Wadowicach wydłużyło  termin składania ofert do ogłoszonego przetargu na rozbiórkę reszty budynków starej lecznicy. Jak już informowaliśmy, oferty na zadanie złożyło aż 19 firm. Otwarcie ofert nastąpiło pod koniec października ubiegłego roku.  Najtańszą wyceniono na 971 tysięcy złotych, a najdroższą na 3,4 miliona złotych. Jak się okazuje, starostwo wyłoniło wykonawcę ale nie mogło tego oficjalnie  ogłosić: biorący w przetargu udział odwołali się od wyboru do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, wskazując, że cena najtańszej i wybranej przez władze powiatowe oferty była „rażąco niska”. KIO jednak rozpatrzyło sprawę pozytywnie dla starostwa. 19 stycznia minął termin zaskarżenia wyroku co dało zielone światło dla władz powiatu na podpisanie umowy z wykonawcą. Tak właśnie się stało.

Wykonawca będzie miał 6 miesięcy na wykonanie wszystkich prac.

 

Przypomnijmy, że Rada Powiatu Wadowickiego w 2019  roku uchwałą zadecydowała o sprzedaży za 5 milionów złotych działek i budynków starego szpitala przy ulicy Karmelickiej. Lecznicę przeniesiono do nowych po drugiej stronie ulicy. Nie było jednak chętnych na zakup. Temat jest trudny, bo jak mówią nam znajomi architekci i inwestorzy, mimo, że teren jest atrakcyjny i położony w centrum miasta, ciężko wykorzystać do czegokolwiek stare wysłużone mury, w których w dodatku znajdował się oddział zakaźny. Mogłyby tu powstać np. hotel, nowe budynki mieszkalne, czy prywatne placówki medyczne.

Zarząd Powiatu ogłosił więc kolejny przetarg na sprzedaż nieruchomości. Cenę obniżono z 5 do 4,5 miliona złotych, jednak to nie przyciągnęło chętnych na zakup. Starostwo Powiatowe w Wadowicach zamówiło ekspertyzę w sprawie ewentualnego remontu. Nie miało to sensu, bo jak wyliczyli jej autorzy, kosztowałoby to ponad 20 milionów złotych. Stąd decyzja o rozbiórce.

Zarząd powiatu planuje wyburzenia budynków i postawienia w tym miejscu nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Wadowicach i jego agend. Posiada ono co prawda swoje lokale, ale nie w jednym miejscu a w kilku na terenie Wadowic (m.in. w byłym hotelu robotniczym przy ulicy Batorego, czy starych i nowych budynkach przy ulicy Mickiewicza). Stąd pomysł stworzenia jednej wspólnej siedziby i urzędów. Czy tak ostatecznie się stanie, tego też jeszcze nie wiadomo.

Tak wyglądał teren starego szpitala w Wadowicach przed rozbiórką pierwszych budynków:

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Marcin Guzik, Starostwo Powiatowe w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.