w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport podpisana została umowa na budowę nowego terminala cargo o
Lotnisko w Balicach rośnie w siłę. To dobra wiadomość także dla mieszkańców naszego powiatu

w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport podpisana została umowa na budowę nowego terminala cargo oraz obiektów i infrastruktury towarzyszącej na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice Sp. z o.o. To dobra wiadomość również dla mieszkańców powiatu wadowickiego.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice pełni niezwykle istotną funkcję. To okno na świat, ale też punkt pośredniczący w szeroko pojętej współpracy gospodarczej. Z lotniska korzystają także bardzo często mieszkańcy powiatu wadowickiego: to najbliżej położone od Wadowic lotnisko.

Jesienią 2020 roku, z upoważnienia wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, wydane zostało pozwolenie na budowę nowego terminala Cargo na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. We wtorek (11.22) został uczyniony kolejny krok na drodze do realizacji tego zadania: w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport podpisana została umowa na budowę nowego terminala cargo oraz obiektów i infrastruktury towarzyszącej na terenie lotniska. W uroczystości udział wzięli:  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek, przewodnicząca Rady Nadzorczej MPL Wanda Kułaj, a także wójt gminy Zabierzów Elżbieta Burtan.

Nowy terminal zlokalizowany będzie przy drodze wojewódzkiej nr 774 w odległości około 1 kilometra od obecnego terminala cargo i terminala pasażerskiego. Obiekt będzie się składał z części biurowej i magazynowej o łącznej powierzchni użytkowej 5 600 m2 i kubaturze 39 000 m3 oraz towarzyszącej infrastruktury technicznej.

Tutaj też zlokalizowany będzie nowy wjazd na teren portu lotniczego wraz z punktem kontroli bezpieczeństwa. W kompleksie, oprócz zwykłego frachtu cargo, obsługiwane będą mogły być także przesyłki wymagające specjalnych warunków, jak np. zwierzęta, leki, materiały radioaktywne, artykuły spożywcze itp.

Ponadto przeniesione zostaną funkcje realizowane obecnie w istniejącym terminalu cargo przez służby Państwowe tj. Straż Graniczną oraz Oddział Celny.

W celu usprawnienia i poprawy bezpieczeństwa dojazdu do terminala cargo, w ramach inwestycji zostanie również wykonana przebudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 774.

Budowa nowego terminala cargo umożliwi zwiększenie obsługi cargo w MPL do 8 000 t/rok. Ponadto nowa lokalizacja terminala cargo pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych poza bezpośrednie sąsiedztwo wjazdu na lotnisko, a tym samym na poprawę warunków dojazdu do terminala pasażerskiego.

Wykonawcą robót budowlanych będzie firma Mostostal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie. Kwota umowy wynosi 91 938 001,67 złotych brutto. Obiekt ma powstać w ciągu 23 miesięcy.

 

Podpisana została także umowa na budowę budynku stacji transformatorowej ST10BIS wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wykonawcą robót w formule „zaprojektuj i wybuduj” będzie również firma Mostostal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie. Kwota umowy wynosi 21 523 998,84 złotych brutto. Prace projektowe przewidziano na około 2,5 miesiąca, a obiekt ma powstać w ciągu następnych 15 miesięcy. Ostatnim etapem będzie rozbiórka istniejącej stacji ST10.

Nowy budynek stacji transformatorowej ST10BIS zlokalizowany będzie pomiędzy budynkiem Administracyjno-Technicznym (BAT) a istniejącym Terminalem Pasażerskim. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1 350 m2, a kubatura 7 100 m3. Wyposażona będzie w nowoczesne rozwiązania technologiczne (w tym panele fotowoltaiczne). Stacja ta zapewni odpowiednie funkcje energetyczne, a także socjalno-bytowe, biurowe, magazynowe i garażowe, przewidziane dla służb energetycznych MPL.

 Budowa nowego terminala Cargo jest jednym z elementów Planu Generalnego Lotniska Kraków/Balice, ostatecznie zatwierdzonego przez Ministra Infrastruktury w listopadzie 2018 roku. Wśród innych przewidzianych do realizacji zadań znajdują się m.in.: budowa nowej drogi startowej po północnej stronie obecnie wykorzystywanej drogi startowej, rozbudowa płyty postojowej statków powietrznych po zachodniej stronie strefy Airside, rozbudowa terminala pasażerskiego i związana z nią rozbudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego. 4 czerwca 2021 roku wydana została decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji „Przebudowa lotniska użytku publicznego polegająca na przebudowie i rozbudowie terminala pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej oraz budową obiektów towarzyszących w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. 6 sierpnia 2021 roku wojewoda  wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+7 #1 Pytam się ? 2022-11-22 13:33
Cytat:
Lotnisko w Balicach rośnie w siłę. To dobra wiadomość także dla mieszkańców naszego powiatu
Cytat:
w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport podpisana została umowa na budowę nowego terminala cargo oraz obiektów i infrastruktury towarzyszącej na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice Sp. z o.o. To dobra wiadomość również dla mieszkańców powiatu wadowickiego.
Gdzie tu jest jakakolwiek dobra wiadomość dla mieszkańców naszego powiatu ?
Zwłaszcza że jak wiadomo w samych wadowicach komunikacja leży i kwiczy oraz niektóre kursy zostały usunięte przez kalińskiego !! wiec nawet nie ma jak dojechać !!!
Gdzie te dobre wiadomości ??
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.