W Małopolsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 września tego roku wstrzymał wypłatę zasiłku c
Kontrola zwolnień lekarskich. ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego na niemal 1,5 miliona złotych

W Małopolsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 września tego roku wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 1,45 tysięcy przypadków na kwotę 1,43 miliona złotych. To efekt kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie.W pierwszych III kwartałach tego roku w 911 przypadkach skorygowano zwolnienie, na łączną liczbę niemal 6,4 tysiąca dni absencji. Kwota oszczędności to 543 tysiące złotych.

Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia wstrzymujemy wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać. W okresie I-III kwartał tego roku w regionie ZUS skontrolował 5,4 tysiąca osób, z których 544 nieprawidłowo wykorzystywały zwolnienie. Z tego wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości 896,3 tysięcy złotych.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Giselle 2022-11-13 18:05
Howdy would you mind leting me know which webhost you're workling with?
I've loaded your blog in 3 completely different internet brkwsers and I must say this blog loads a loot faster then most.
Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price?
Kudos, I appreciate it!
Build muscle homepage: https://sacme2022.org/blog/index.php?entryid=13313 pump muscle

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.