Wojewoda małopolski Łukasz Kmita właśnie ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Rozwo
Ponad 41 milionów na dofinansowanie komunikacji autobusowej. Można składać wnioski

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita właśnie ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w 2023 roku. Do podziału w Małopolsce jest kwota blisko 41,4 milionów złotych.

W ostatnim czasie w powiecie wadowickim znika sporo kursów i niektóre z miejscowości zostają wykluczone komunikacyjnie. Powodem wycofywania się przewoźników jest głównie ekonomia: wiele firm przewozowych boryka się właśnie z problemem efektów "Polskiego ładu": rosnących kosztów prowadzenia firmy, ZUS-u, paliwa czy kosztów pracowniczych. Stąd takie a nie inne decyzje, które powodują, że wielu mieszkańców nie posiadających samochodów ma problem  z dotarciem do pracy czy szkoły.

Pewną szansą na utrzymanie kursów jest Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, który w Małopolsce z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem samorządów. Jego celem jest reaktywowanie zamkniętych lub utworzenie nowych połączeń autobusowych, a tym samym usprawnienie komunikacji publicznej i eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita właśnie ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w 2023 roku. Do podziału w Małopolsce jest kwota blisko 41,4 milionów złotych. Wnioski o zawarcie umowy o dopłatę w przyszłym roku z FRPA  można składać  do 4 listopada 2022 roku.

Wniosek może złożyć właściwy organizator publicznego transportu zbiorowego, tj. gmina, związek międzygminny, związek powiatowo-gminny, powiat, związek powiatów i województwo. Kwota dopłaty do deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wynosi 3 złote/wozokilometr przewozu.

W 2019 roku wsparcie z Funduszu autobusowego umożliwiło przywrócenie lub utworzenie 40 linii autobusowych, natomiast w 2020 roku 105 linii. W 2021 roku zadania objęte dofinansowaniem zrealizowało 43 organizatorów na 167 liniach autobusowych.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru wniosków o zawarcie umowy o dopłatę w 2023 roku z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w Biuletynie Informacji Publicznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie TUTAJ.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 Kot Maciej 2022-10-18 11:08
Ten artykul powinien byc dedykowany Staroscie i wlodarza gminn Jak wiadomo koncem wrzesnia Starostwo przyjelo Plan powstania Miedzygminnej komunikacji Autobusowej na terenie powiatu Wadowickiego z 23 liniami autobusowymi. Jak zwykle wszyscy sie tumacza ze nie ma pieniedzy A pieniadze sa w Malopolskim Urzedzie Wojewodzkim
Cytować
+4 #2 M. 2022-10-18 17:53
Czy powstanie komunikacja autobusowa dostosowana do przewozu osób na wózkach inwalidzkich i niewidomych?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.