Rusza kolejny turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Na czas służby zapewnia wynagrodzenie,
Rusza kolejny turnus szkoleniowy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Rusza kolejny turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Na czas służby zapewnia wynagrodzenie, zakwaterowanie, wyżywienie i możliwość zdobycia nowych umiejętności i podniesienia kwalifikacji.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (DZSW)  ma na swoim koncie już cztery turnusy szkoleniowe. O tym, jak duże budzi zainteresowanie, a także o kolejnych możliwościach szkolenia, mówiono podczas  poniedziałkowego (3.10) briefingu prasowego, który odbył się na terenie  5 batalionu dowodzenia Kraków/Rząska.

Ustawa ustanawiająca dobrowolną zasadniczą służbę wojskową weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Kilka tygodni później, 6 czerwca, odbyło się pierwsze wcielenie do DZSW. Od tamtej pory w Małopolsce przeprowadzono cztery turnusy szkoleniowe. Z naszego województwo powołano na nie łącznie 440 ochotników. 243 osoby trafiły do jednostek w Krakowie: 16 batalionu powietrznodesantowego, 5 batalionu dowodzenia i 6 batalionu dowodzenia. Pozostali wybrali różne jednostki wojskowe na terenie całej Polski.

W poniedziałek (3.10) rozpoczyna się przedostatni w tym roku kalendarzowym turnus szkoleniowy. Wojskowe Centra Rekrutacji z Małopolski powołały na niego łącznie 213 ochotników. Trafią oni do jednostek wojskowych w całej Polsce. 163 osoby spośród nich odbędą dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w 5 batalionie dowodzenia w Rząsce oraz w 6 batalionie dowodzenia w Krakowie.

DZSW to propozycja zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Muszą oni jednak spełnić pewne warunki. Wiek niższy niż 55 lat czy brak karalności za przestępstwa umyślne to podstawowe z nich. Liczy się także zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej. Są one weryfikowane na etapie rekrutacji. Niezbędne jest także wykształcenie minimum podstawowe, pełnoletniość oraz polskie obywatelstwo.

Co ważne, szkolenie skierowane jest dla ochotników, którzy dotychczas nie pełnili żadnej formy służby wojskowej i nie składali przysięgi wojskowej. Mogą w nim także uczestniczyć żołnierze rezerwy.

Całość szkolenia obejmuje dwa etapy. Pierwszy – podstawowy – trwa 28 dni. Zwieńczeniem tego etapu jest złożenie przysięgi wojskowej. Drugi etap to maksymalnie 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego, które realizowane jest na wyznaczonych stanowiskach służbowych w jednostkach wojskowych. Żołnierz rezerwy, który podejmie dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, odbywa tylko szkolenie specjalistyczne.

Żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, ma pierwszeństwo w powołaniu do zawodowej służby. Co istotne, może być również do niej powołany przed upływem szkolenia specjalistycznego. O tym, czy tak się stanie, decyduje dowódca jednostki, w której szkoli się ochotnik, biorąc pod uwagę jego zasługi, zaangażowanie i kwalifikacje.

Ci z żołnierzy, którzy ukończą wyłącznie szkolenie podstawowe i złożą przysięgę, mogą wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej lub złożyć wniosek do służby w aktywnej rezerwie. Jeśli natomiast kandydaci złożą na tym etapie rezygnację – zostaną przeniesieni do rezerwy pasywnej.

Podczas pełnienia DZSW każdy z żołnierzy otrzymuje wynagrodzenie. Miesięczne uposażenie przysługuje od pierwszego dnia służby i wynosi 4560 zł. Żołnierze otrzymują także w tym czasie bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Mają również zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną i ubezpieczenie. Warto wspomnieć, że podczas pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej istnieje możliwość nabycia szeregu uprawnień i kwalifikacji. Wśród nich są, chociażby prawo jazdy kat. C, C+E, D, uprawnienia w zakresie obsługi sprzętu inżynieryjnego, spawacza, nurka czy skoczka spadochronowego. Koszty związane z nabyciem tych uprawnień ponosi wojsko.

W tym roku przewidziany jest jeszcze jeden turnus szkoleniowy.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.