PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły dopuszczalną prędkość pociągów na linii nr 117 między
Szybciej pociągiem między Wadowicami a Andrychowem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły dopuszczalną prędkość pociągów na linii nr 117 między Wadowicami a Andrychowem. Skróci to podróż o kilka minut. Trwa budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, po oddaniu jej do użytku skróci to jeszcze bardziej podróż na tej linii.

Jak wynika z ostatnich tabel, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podniosły maksymalną prędkość pociągów na linii nr 117 między Wadowicami a Andrychowem do 80 km/h. To efekt modernizacji linii na tym odcinku a także likwidacja części przejazdów kolejowych. Zwiększenie prędkości będzie obowiązywać od grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy. Skróci to podróż między stolicą powiatu a Andrychowem o kilka minut.

W czerwcu tego roku, zgodnie z umową, ruszyła budowa nowego odcinka jednotorowej linii kolejowej nr 621 Kalwaria Zebrzydowska Północ. Łącznica kolejowa,  bo o niej mowa, czyli nowy odcinek toru o długości blisko 500 metrów, połączy dwie istniejące zelektryfikowane linie kolejowe: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. W zasadzie będzie to odbudowa łącznicy: istniała ona w tym miejscu, ale została rozebrana w latach sześćdziesiątych i pozostała po niej jedynie część nasypu. Nowa ma być szersza i o innym profilu (tego wymagają obecne normy odnośnie takich torów). Ślady po łącznicy możemy zobaczyć na starych mapach:

Oddanie łącznicy kolejowej do eksploatacji planowane jest w rozkładzie jazdy 2023/2024: ma być ona gotowa w czerwcu przyszłego roku.

Powstanie łącznicy spowoduje, że czas przejazdu pociągów z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska skróci się jeszcze bardziej: pociągi będą jechać bezpośrednio, bez wjeżdżania na stację kolejową Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i zmieniania kierunku. To rozwiązanie usprawni ruch kolejowy i pozwoli skrócić jeszcze o blisko kwadrans podróże na tej trasie, co z podniesieniem prędkości o której wyżej, da oszczędność czasu około 20 minut.

Wielu pasażerów liczy na to, że po zakończeniu wszystkich prac związanych z remontem linii nr 117, kolej w końcu zdecyduje się na uruchomienie kolejnej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, z Krakowa do Andrychowa, o której mówi się od kilku lat

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Stop dezinformacji 2022-10-03 12:48
Nic nie podniosły. Papiery do certyfikacji leżą dopiero w UTK, badania sieci trakcyjnej odbywały się w ubiegłym tygodniu.
Cytować
+4 #2 M. 2022-10-03 19:28
Szybko, często i punktualnie jeżdżące pociągi mogą być dobrą opcją transportową dla tych którzy nie chcą lub nie mogą (chorzy, ludzie z niepełnosprawno ściami) prowadzić auta. Poza tym: tiry na tory!
Cytować
0 #3 po kwarantannie... 2022-10-03 21:39
...kolejny artykuł napisany bez wiedzy o temacie...
(nic w Internecie nie ginie - to info dla cenzora)
Cytować
0 #4 Franciszek 2022-10-03 21:50
Na trasie jest wciąż dużo zwolnień do niskich prędkości, więc pomimo maksymalnej prędkości 80 km/h dalej będzie słabo.
Cytować
+1 #5 lolo 2022-10-04 20:54
też mi udogodnienie to teraz jak będę chciał jechać pociągiem do Zakopanego to muszę wysiąść w Kalwarii przejść na przystanek pojechać busem na dworzec autobusowy i przejść na PKP Kalwaria Lanckorona i wsiąść do pociągu do Zakopca no to super
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.