Czy po latach posuchy do Brzeźnicy i Spytkowic od 1 października powrócą pociągi pasażerskie na lin
SKA przez powiat wadowicki. Znamy rozkład jazdy pociągów i ceny

Czy po latach posuchy do Brzeźnicy i Spytkowic od 1 października powrócą pociągi pasażerskie na linię nr 94 i to z grubej rury, bo w ramach  Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Znamy rozkłady jazdy i cennik.

Stało się i ta wiadomość cieszy zarówno samorządowców jak i mieszkańców i pasażerów. Jak już informowaliśmy, po wielu latach komunikacyjnej kolejowej posuchy i falstartach,  już od soboty (1.10) na linię kolejową nr 94 powracają pociągi pasażerskie w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej: 20 z 38 pociągów dotychczas kursujących w relacji Kraków Główny – Podbory Skawińskie będzie kursować do stacji Przeciszów  (docelowo do Oświęcimia) przez Brzeźnice i Spytkowice.

Szybka Kolej Aglomeracyjna to  system połączeń kolejowych łączący centrum Krakowa z jego przedmieściami i ważniejszymi miastami województwa małopolskiego. Połączenia na niej obsługują Koleje Małopolskie  wspólnie z Przewozami Regionalnymi. Obecnie w ramach SKA działają linię  SKA1: Kraków Lotnisko/Airport – Kraków Główny – Wieliczka Rynek - Kopalnia, SKA2: Kraków Główny – Miechów – Sędziszów, SKA 2: Kraków Główny/Kraków Podgórze – Skawina – Podbory Skawińskie, SKA 3: Kraków Główny – Tarnów, SKA 3: Kraków Główny – Trzebinia – Oświęcim oraz Kraków Główny – Nowy Sącz/Krynica Zdrój/Jasło.

Pociągi Kolei Małopolskich obsłużą na tej trasie stacje: Zelczyna, Wielkie Drogi, Jaśkowice, Brzeźnica, Półwieś, Ryczów, Spytkowice Kępki, Spytkowice, Zator oraz Przeciszów.

Nowe połączenie to spore ułatwienie dla mieszkańców, którzy w kilkadziesiąt mogą dostać się do Krakowa koleją, omijając korki i remonty drogowe. Ważnym aspektem nowego połączenia jest także turystyka rowerowa, a co za tym idzie umożliwienie dojazdu do nowej 11-kilometrowej ścieżki rowerowej Velo Skawina. Wydłużenie linii SKA2 umożliwi także rodzinom oraz szukającym wrażeń dotarcie do największych parków rozrywki w Zatorze.Znamy też ceny biletów. Bilety będzie można kupić w kasie biletowej spółki „Koleje Małopolskie” sp. z o.o. (Kraków Główny), w kasach biletowych spółki „POLREGIO” S.A., w kasach biletowych spółki „PKP Intercity” S.A., w aplikacji iMKA oraz w automatach funkcjonujących w ramach Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA), za pośrednictwem systemu BILKOM, za pośrednictwem systemu E-PODRÓŻNIK BILETY, za pośrednictwem systemu mPay a także u obsługi w pociągu.

Cennik biletu w jedną stronę:

Bilet miesięczny w obie strony:

Szczegółowy rozkład jazdy pociągów można znaleźć TUTAJ.

Przypomnijmy, że na  dwutorowej linii kolejowej nr 94 między Krakowem i Oświęcimiem, przez Brzeźnicę i Spytkowice, oprócz codziennego  pociągu "Energylandia" (wożącego pasażerów rano z Krakowa do parku rozrywki zaś wieczorem w odwrotnym kierunku) obecnie odbywa się jedynie intensywny ruch towarowy: w 2015 roku województwo małopolskie nie zdecydowało się dofinansowywać nierentownych przewozów tą trasą.  W czerwcu ubiegłego roku  pojawiły się informację, że od 12 grudnia szykuje się spora rewolucja kolejowa dla mieszkańców gmin położonych w północnej części powiatu wadowickiego (Brzeźnicy i Spytkowic). Tak się jednak nie stało i dopiero prawie po roku marzenie wielu pasażerów staje się realne.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-3 #1 Moherfucker 2022-09-25 10:58
Trasa 40km w 70 minut.
Kolej szybka jak h.j. :P
Cytować
+1 #2 Taki jeden 2022-09-25 13:24
Kiedyś, jakieś 40 lat temu, jako student wsiadałem w Bonarce do tzw. jednostki i w Spytkowicach byłem podajże po 3 kwadransach. A teraz? Szkoda gadać.
Cytować
+4 #3 A świstak siedzi 2022-09-25 14:53
Cytuję Taki jeden:
Kiedyś, jakieś 40 lat temu, jako student wsiadałem w Bonarce do tzw. jednostki i w Spytkowicach byłem podajże po 3 kwadransach. A teraz? Szkoda gadać.


A to 70 minut skąd się wzięło? Wg. Rozkładu w zależności od pory dnia 50-55 minut i tyle mniej więcej ~30 lat wstecz jechał pociąg z Kępek na Krzemionki czy do stacji kolejowej Bonarka. Jak widać niektórym nigdy się nie dogodzi, nie ma pociągów - źle, są pociągi - jeszcze gorzej.
Cytować
-3 #4 Moherfucker 2022-09-25 17:52
Cytuję A świstak siedzi:

A to 70 minut skąd się wzięło?

Na obrazku masz namalowanie 72 minuty ! Niedowidzisz ?
Cytować
+12 #5 Ludzie są głupi 2022-09-25 19:34
Jeżdżę do centrum Krakowa. Nie dość że nie ma gdzie zaparkować i muszę podjeżdżac tramwajem to jeszcze w sumie podróż trwa grubo ponad godzinę. W przypadku pociągu, razem z dojazdem oraz dotarciem na piechotę do pracy od stacji ok godziny. Brak konieczności wjezdzania do Krakowa bezcenna
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.