Sieć Biedronka uruchamia "Dziecięce Biblioteki", które dają jej możliwość zgodnego z ustawą otwar
Drukuj
Biedronki będą otwarte w każdą niedzielę? Staną się... bibliotekami

Sieć Biedronka uruchamia "Dziecięce Biblioteki", które dają jej możliwość zgodnego z ustawą otwarcia sklepów w każdą niedzielę, również niehandlową.

Dotychczasowe przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę okazały się fikcją. W ostatnich miesiącach kolejne sklepy wprowadzały usługi pocztowe, co dawało podstawy do otwarcia sklepu w każdą, nie tylko handlową niedzielę. Lista ta robiła się coraz dłuższa, należały do niej m.in. Żabka, Intermarché, Polomarket, Stokrotka Express, Biedrona czy Lidl. Rząd jednak od lutego tego roku zaostrzył przepisy i póki co na razie udało się skutecznie uszczelnić handel w niedzielę.

Sieci handlowe jednak ciągle wynajdują luki w ustawie. Od początku sierpnia w ponad 600 sklepów Biedronka udostępnia pod marką Dziecięca Biblioteka możliwość wypożyczania książek. To jedna z usług, które pozwalają otworzyć sklep także w niedziele niehandlowe.  Na liście znajduje się m.in. sklep przy ulicy Wałowej w Wadowicach, który też swego czasu stał się "placówką pocztową".

Na swojej stronie internetowej Biedronka zamieściła regulamin Dziecięcej Biblioteki: klient mający kartę Moja Biedronka będzie mógł wypożyczyć książkę na dwa tygodnie, zapłaci za to 3 złote  a przy zwrocie książki (ma być w nie gorszym stanie) dostanie z powrotem właśnie 3 złote w formie vouchera na zakupy w Biedronce, który będzie mógł wykorzystać w ciągu 90 dni. Wypożyczeń ani zwrotów nie można będzie realizować przy kasach samoobsługowych. Dziecięca Biblioteka ma być otwarta siedem dni w tygodniu.

W wielu Biedronkach pojawiły się stojaki z książkami, na okładce każdej umieszczono nalepkę informującą, że pochodzi ona z Biedronki. Można również wysłuchać komunikatów głosowych w sklepach informujących o bibliotece, tak jest m.in. w wadowickiej Biedronce przy ulicy Wałowej.

Dziecięca Biblioteka miała zostać uruchomiona według regulaminu 6 sierpnia, jednak tak się nie stało. "Solidarność" zaalarmowała w tej sprawie Państwową Inspekcję Pracy, zaś minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg skierowała wniosek do Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko  o objęcie sprawy ograniczenia handlu szczególnym nadzorem i przeprowadzenie wzmożonych kontroli przestrzegania przepisów ustawy.

Najbliższa niedziela, 28 sierpnia jest według ustawy niedzielą handlową, jedna z 7 takich niedziel w 2022 roku. Czy w następną, 4 września, Biedronki, w których według regulaminu znajdują się "biblioteki" będą czynne? Zobaczymy...

Przypomnijmy, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zakaz handlu nie obowiązuje między innymi w  piekarniach, cukierniach, lodziarniach, w kwiaciarniach, na stacjach paliw,  w sklepach z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych. Nie obowiązuje także w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej.

Sklepy w niedzielę mogą otworzyć m.in. właściciele, pod warunkiem jednak, że sami staną za ladą. Nie dotyczy to jednak sklepów działających w oparciu o franczyzę lub ajencję (np. Żabka czy Euro). Tu właściciel może otworzyć w niedzielę placówkę, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od tysiąca  do 100 tysięcy złotych, zaś przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Brat Jacka Jończyka szefem tarnowskiego zakładu karnego

Takie autobusy będą jeździć między Wadowicami a Bielskiem. Rozpoczęły się testy nowego połączenia

ZUS. Nowe tablice do wyliczania emerytur

W Choczni powstaną dwa nowe bloki komunalne. Tak mają będą wyglądać

Są chętne podmioty do badań geologicznych pod BDI. Ale jest problem