Nowa ulica Spółdzielców w Wadowicach, która docelowo stanie się łącznikiem między aleją Wolnośc
Nowe rondo i nowa ulica w Wadowicach nabrały już kształtów. A co z obiecywaną drogą do szpitala?

Nowa ulica Spółdzielców w Wadowicach, która docelowo stanie się łącznikiem między aleją Wolności i Matki Bożej Fatimskiej, nabrała już kształtów, podobnie jak powstające tutaj rondo. A co z obiecywaną drogą do szpitala?

Jak już informowaliśmy , w połowie stycznia tego roku rozpoczęły się prace związane z przebudową i przedłużeniem ulicy Spółdzielców w Wadowicach. Wyburzono stojącą przy skrzyżowaniu alei Matki Bożej Fatimskiej i Poprzecznej, opuszczoną od lat ruderę, własność gminy Wadowice. W połowie lutego jednak wstrzymano roboty w tym miejscu. Teren, który został wcześniej ogrodzony zamknięto i nie było tutaj żywego ducha. Co się stało? Sprawa jakiś czas temu została zaskarżona przez część mieszkańców do wojewody i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, bo nie zgadzali się oni na budowę i to na różnych etapach. Sąd w końcu niedawno przychylił się do decyzji o wstrzymaniu prac.

Gmina wystąpiła więc o rygor natychmiastowej wykonania inwestycji do Starostwa Powiatowego w Wadowicach i starosta Eugeniusz Kurdas wydał taką taką zgodę. Jako jeden z argumentów podano, że droga będzie służyć m.in. jako dojazd do wadowickiego szpitala. Robotnicy wrócili po kilku tygodniach na teren budowy i wykonują rozbudowę ulicy.

Prace idą bardzo szybko i sprawnie. Można już zobaczyć  kształt nowej drogi, bo położono już krawężniki, część podbudowy i część chodników. Widać, że ulica będzie jednak niezbyt szeroka, po jednej stronie będzie też znajdować się ścieżka rowerowa (a w zasadzie ciąg pieszo-rowerowy). Tak to obecnie wygląda:

 

24 maja rozpoczęła się także budowa nowego ronda w tym miejscy, które połączy skrzyżowaniem ulice Spółdzielców, Poprzeczną i Aleje Matki Bożej Fatimskiej. W związku z tym wprowadzono aż do odwołania zmianę organizacji ruchu w tej okolicy. Tu także widać mocny postęp prac: ułożono już krawężniki i część chodników, a także podbudowę, widać więc dokładnie, jak to wszystko będzie wyglądać. Rondo już mieszkańcy pieszczotliwie  nazywają "rondelkiem", bo nie bezie ono zbyt wielkich rozmiarów. Zadowoleni powinni być piesi, bo kosztem drogi, powiększono tutaj chodniki. Nowe rondo prezentuje się tak:

 

Wzdłuż całej jezdni powstaną chodniki, oświetlenie i kolejna ścieżka rowerowa. Na razie z tego co nam wiadomo, nie podjęto jeszcze decyzji czy ulica Poprzeczna będzie po zakończeniu prac jedno czy dwukierunkowa. Wiele osób uważa, że pozostawienie jej w dalszym ciągu jednokierunkowej stawia pod znakiem zapytaniem sensowność całej inwestycji i pozytywny wpływ na rozładowanie ruchu w tej części Wadowic.

Rozbudowa Spółdzielców zostanie sfinansowana z Funduszu Rozwoju Dróg, z dotacji jakie niedawno przyznano powiatowi wadowickiemu i gminie Wadowice. Całość prac wartych ponad 3 miliony złotych ma być gotowa na koniec przyszłego roku. Prace wykona firma Wikos Fresh z Wygiełzowa z którą w listopadzie ubiegłego roku burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podpisał umowę. Wykonanie tego łącznika to projekt powstały jeszcze za czasów burmistrza Mateusza Klinowskiego.

Pozostaje problem mieszkańców, z których część nie zgadza się z inwestycją, uważając, że władze miasta nieco pospieszyły się z jej wykonaniem, nie pytając ich o zgodzę. Jak się się skończy? Najprawdopodobniej dalszym blokowaniem przez nich budowy, bo mieszkańcy mają prawo do wniesienia kolejnego odwołania do Wojewody Małopolskiego, tym bardziej, że WSA w Krakowie przychylił się do ich skargi. W grę wchodzą również spore odszkodowania dla nich.

Pozostaje także problem z obiecywaną drogą do szpitala, bo jednym z argumentów o rygor natychmiastowego wykonania inwestycji wydany przez starostę Eugeniusza Kurdasa było powstanie właśnie kilkumetrowego dojazdu do wadowickiej lecznicy. Jako żywo, nie widać, aby cokolwiek w tym kierunku robiono a późniejsze działania będą wymagały  m.in. demontażu powstałej już tutaj ścieżki rowerowej i przebudowy samej drogi. Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński ma więc chyba spory problem, bo z tego co nam wiadomo, nie ma nawet pozwoleń na budowę od właściciela gruntu na którym przebiegać miałby odcinek do szpitala. Kilku radnych powiatowych ma interweniował właśnie w tej sprawie.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+13 #1 Misia 2022-06-24 14:35
Super będzie bliżej do roboty!!!!!!
+19 #2 Yupikajej 2022-06-24 15:27
Patrząc na zdjęcia i porównując do ul. Alei MB, wszystkie te drogi po szerokości wyglądają jak jednokierunkowe .
+3 #3 Stiff 2022-06-24 15:59
Jakieś koślawe to rondo. Nowobudowane ronda raczej są symetryczne. Wygląda jakby to frisbee na środku wiatr porwał.
-10 #4 Właściciel 2022-06-24 16:03
Inwestycja póki co jest nie legalna, ponieważ Właściciele gruntów po których przebiega ulica nie dostali ani złotówki.
+8 #5 Mieszkaniec 2022-06-24 17:05
Dobrze że inwestycja powstaje bo takie połączenia są potrzebne. Dodatkowy dojazd do szpitala także będzie na plus. Ludzie powinni się bratersko jednoczyć przy tego typu inicjatywach, a nie skakać sobie do gardeł - przecież to posłuży wszystkim przez kolejne pokolenia.
+5 #6 Olaf 2022-06-24 18:01
Od strony ulicy Poprzecznej jest takie zwezenie że ledwo jeden samochod się przeciśnie. Jeśli ktoś jeszcze liczył na ruch w obu kierunkach to niech podejdzie i popatrzy na miejscu a pozbędzie się złudzeń. Bez ruchu w obu kierunkach żadnej poprawy w rozładowaniu korków na Lwowskiej nie ma szans.
+5 #7 Jan 2022-06-25 10:19
Projekt tej ulicy powstał za czasów naczelnika Skrzypczaka a nie Klinowskiego byłem wtedy radnym Miejskiej Rady

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.