Czy w końcu teren po byłych zakładach Bumar w Wadowicach przy wadowickiej obwodnicy przestanie straszy
Czy tereny po byłym Bumarze w Wadowicach przestana straszyć? Radni będą o tym decydować

Czy w końcu teren po byłych zakładach Bumar w Wadowicach przy wadowickiej obwodnicy przestanie straszyć? Radni Rady Miejskiej w Wadowicach mają się pochylić nad przekwalifikowaniem działek na mieszkaniowo usługowe i handlowe. Powstać tutaj ma Nowa Druciarnia.

W środę (22.06) Rada Miejska w Wadowicach ma zając się uchwałą zmieniająca studium uwarunkowań przestrzennych dla terenów po byłym zakładzie Bumar, znajdujących się między  ulicami Piłsudskiego (wadowicka obwodnica) Fabryczną i Legionów. Jak informowaliśmy,  w grudniu 2019 roku wadowickie Studio FAAR architekci zaprezentowało w sieci wizualizację budynku o powierzchni 37 tysięcy m2, tzw. Nowej Druciarni. Nie da się ukryć, że wiele osób patrzy z nadzieją na plany zagospodarowania tego terenu, który od lat raczej straszy niż przyciąga wzrok.

 

Nasz nowy projekt to pomysł na rewitalizację przestrzeni po byłych zakładach BUMAR w Wadowicach. Miejsca, które jest i było ważną częścią przemysłowej historii Wadowic. Teren ten aby przestał straszyć powinien zostać zagospodarowany w taki sposób, aby miasto zyskało nową jakość, nie tylko w sensie komercyjnym ale również w sensie przestrzennym oraz miastotwórczym. Ważnym aspektem jest zakorzenienie w przemysłowym dziedzictwie i stworzenie nowej przestrzeni dopasowanej do nowych warunków społeczno - gospodarczych. Nasza propozycja jest odważna lecz wyrasta z głębokiego przekonania, że dziś można za sprawą współczesnej architektury przywracać Miasto Ludziom – mówi o projekcie jego autor Krzysztof Faber z FAAR architekci.

W lutym 2020 roku odbyły się obrady Komisji Inicjatyw Gospodarczych na której radni rozpoczęli prace nad wnioskiem, pod którym podpisało się niemal pół tysiąca mieszkańców Wadowic. Dotyczy on przekwalifikowania działek przeznaczonych pod przemysł na usługi oraz handel wielkopowierzchniowy. Według planów, budynek ma byś usługowy, w środku mają znaleźć się powierzchnię wystawiennicze, centrum fitness i wellbeing, powierzchnie biurowe oraz coworkingowe, powierzchnie konferencyjne czy apartamenty i mieszkania. Inwestorami na tym terenie byłyby spółki Wadovia z Wadowic, AS Invest z Inwałdu oraz Mc Donald's Polska.

Podczas obrad komisji radni wysłuchali przedstawiciela wnioskodawcy Andrzeja Kowalczyka i architekta Krzysztofa Fabra ze studia FAAR Architekci. Pojawiła się też grupa 15 mieszkańców, głównie handlowców z Wadowic, którzy obawiają się, że taka inwestycja zabije i tak umierający handel w mieście. Nie zabrakło dyskusji o wpływie sklepów wielkopowierzchniowych powyżej 2 tysięcy m2 na lokalny handel.

Tak miałoby to wyglądać według wizualizacji:

Przypomnijmy, że prywatna spółka AS Invest kupiła ten teren kilka lat temu w drodze przetargu od spółki Bumar sp. z o. o. w Warszawie. Budynki poprzemysłowe zostały wyburzone, a teren dokładnie oczyszczony. Inwestorzy zaplanowali stworzenie tutaj nowoczesnego obiektu usługowo-handlowego i ekspozycyjnego dla przedsiębiorców.  Zaplanowano też restaurację McDonald's, sale siłowni, fitness czy korty do gry w squash'a. Aby to wszystko powstało, potrzeba była zgoda Rady Miejskiej w Wadowicach na przekwalifikowanie działek.

W 2014 roku na ostatniej sesji tamtej kadencji Rady Miejskiej w Wadowicach radni zgodzili się na przekwalifikowanie działek z przemysłowych na handlowe. Wśród osób, które kilka lat temu popierały tą inwestycję i zgodziły się na przekwalifikowanie gruntów po zakładzie na cele handlowe, była ówczesna burmistrz Wadowic a obecnie posłanka (PiS) Ewa Filipiak.

W 2015 wraz z burmistrzem Mateuszem Klinowskim i radnymi nowej kadencji, wycofano się z tej uchwały planując tutaj przemysłowe tereny miasta i w ten sposób pomysł z galerią handlową został zablokowany.

Od tego czasu na tym terenie niewiele się dzieje, właściciel planował tutaj m.in. największą na południu Polski stacja utylizacji zużytych opon samochodowych, teren był też wystawiony na sprzedaż za 28,5 miliona złotych złotych netto na portalu Otodom.pl. Czy teraz, kiedy włodarzem Wadowic jest  Bartosz Kaliński, uda się coś tutaj w końcu wybudować? Zmiana studium uwarunkowań przestrzennych byłaby zielonym światłem dla tej inwestycji, ale do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który jest niezbędny, aby ją zrealizować, jeszcze droga daleka.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 Aska 2022-06-20 12:19
Budynki jak dla miedzynrodowej korporacji. To nie jest skal Wadowic. Ciekawa ale kompletnie nietrafiona koncepcja z wielkimi biurowcami. Moze skopiowana z innego duzego miasta??? .
Czy architekci widzieli jaka skale zabudowy maja Wadowice?
Cytować
-21 #2 yanek 2022-06-20 12:37
chopie nie buduj nic, zaś Pudzian wpadnie i ci zabierze
Cytować
+10 #3 Mcdonalds 2022-06-20 12:53
To jest najlepsze miejsce na komendę straży pożarnej- wystarczajacy plac ,wylot na obwodnicę,uzbro jenie terenu i prawie centrum miasta,a nie w terenie zalewowym,gdzie w razie awarii zapory straż pierwsza popłynie
Cytować
-6 #4 miasto walczy! 2022-06-20 12:53
Przecież wiadomo że jakakolwiek inwestycja nie jest możliwa przy zarazie z łaczan
Wiec po co jakiekolwiek kombinacje ?
żeby kolejnego wała zrobić zniszczyć bardziej miasto !! ?
Dopiero za rok można coś pomyśleć a na razie odliczanie czasu do usunięcia szkodnika z łaczan i jego popleczników !!

PS.
Śmieszne ze można było z tego zrobić tereny przemysłowe ale ciul z łaczan jako starostwa blokował projekt !
Cytować
+15 #5 Jakub 2022-06-20 13:34
Handel w mieście nie umiera przez sklepy wielkopowierzch niowe typu Galeria. Handel w mieście umiera, bo ludzie kupujący to debile, którzy chcą się tylko targować i ugadywać najlepiej pod stołem. Pierwsze hasełko każdego klienta to: "a rabacik będzie", "mam nadzieję, że ta cena to już ze zniżką?".

Druga sprawa to cholerna drożyzna. Wielkie sklepy mogą sobie pozwolić na magazynowanie towaru i wielkie obniżki z racji swoich upustów, które dostają za duże zamówienia. Małe sklepiki nie mają takich szans a na czymś trzeba przecież zarobić. Większość małych sklepików spożywczych daje na kreskę, podobnie bary i sklepy monopolowe, oczywiście klientom "swoim", "zaufanym". I tak to się odbywa...
Cytować
+1 #6 Wadowiczanin 2022-06-20 13:38
Mam mocno mieszane uczucia dlatego uważam iż:
1. Teren powinien zostać produkcyjno - usługowy - mieszkaniowy bez handlu ( dodać tylko usługi i mieszkania ). Punktów handlowych mamy już od groma i kolejnych galerii handlowych nam nie potrzeba.
2. Musi być zapis że gdyby doszło do przekształcenia zagospodarowani a to teren nie może zostać sprzedany tak by ktoś nie próbował robić pseudo biznesów na przekwalifikowa niu. Zgoda powinna być wydana tylko na realizację konkretnego projektu z zakazem na odstępstwa ( by nie było akcji że co innego na prezentacji, a co innego w realu ).

Cytuję Mcdonalds:
To jest najlepsze miejsce na komendę straży pożarnej- wystarczajacy plac ,wylot na obwodnicę,uzbrojenie terenu i prawie centrum miasta,a nie w terenie zalewowym,gdzie w razie awarii zapory straż pierwsza popłynie


Zgadzam się że to dobry teren pod Straż zwłaszcza że nieopodal jest także nowy budynek Policji.
Cytować
+8 #7 Pytajacy 2022-06-20 13:58
Całość wygląda na gigantyczną inwestycje i tu rodzi się kluczowe pytanie czy sprawdzono czy ta spółka ma zdolność finansową do tego typu inwestycji oraz skąd pochodzi finansowanie ? Czy jest przewidziany zapis o zakazie odsprzedaży gruntu po jakichkolwiek zmianach zagospodarowani a ? Zakaz handlu powinien zostać tu utrzymany to tereny typowo przemysłowo - usługowe.
Cytować
+2 #8 Bob Budowniczy 2022-06-20 14:33
Projekt odważny i bardzo dobrze. Trzeba patrzeć na to jak to miasto ma wyglądać za 10, 20, 30 lat. Co? Mają tam drewniane chatki postawić? Miasta obok jak Zator czy Andrychów się rozwijają. A Andrychowie nikomu nie przeszkadza MC, galeria,dwa baseny. U nas zawsze problem. Basen? A kto to będzie utrzymywał? Hala? Po co to komu? Obwodnica? Precz! KFC? Tylko dzieci będą grube! To cud, że i tak coś w tych Wadowicach wybudowano.
Cytować
+11 #9 Gość 2022-06-20 14:49
Cytuję Bob Budowniczy:
Projekt odważny i bardzo dobrze. Trzeba patrzeć na to jak to miasto ma wyglądać za 10, 20, 30 lat. Co? Mają tam drewniane chatki postawić? Miasta obok jak Zator czy Andrychów się rozwijają. A Andrychowie nikomu nie przeszkadza MC, galeria,dwa baseny. U nas zawsze problem. Basen? A kto to będzie utrzymywał? Hala? Po co to komu? Obwodnica? Precz! KFC? Tylko dzieci będą grube! To cud, że i tak coś w tych Wadowicach wybudowano.


Tu nie chodzi o odwagę tylko o wpływ tego na lokalną gospodarkę i społeczność. My potrzebujemy miejsc które coś produkują lub świadczą usługi, a nie kolejnych miejsc upłynniania gotówki gdzie i tak inicjatywę przejmują zagraniczne sieciówki. Ile macie w dużych galeriach rodzimych firm - praktycznie wszystko to są sieciówki.

Radni powinni zdecydowanie sprzeciwić się kolejnym galerią handlowym, natomiast promować produkcję i usługi które tworzą realne miejsca pracy i dochodu.
Cytować
+10 #10 Łabędziak 2022-06-20 14:57
Tiaaa... Kupiło się Druciarnię za grosze jako teren przemysłowy, rada miejska Filipiak i Kotarby w ostatnim dniu swojego urzędowania (i to po 15-tej) uchwaliła zmianę przeznaczenia terenu, żeby pan "inwestor" mógł sprzedać teren za kilkukrotnie wyższą cenę lub wybudować różne kauflandy i makdonaldy.
Gdyby od początku działka była przeznaczona pod handel, kupujący biliby się o nią, a Bumar zarobiłby na sprzedaży o kilkadziesiąt mln zł więcej.
Niestety następne wybory wygrał ten okropny Klinowski i utarł nosa cwaniaczkom już liczącym kasę z dealu - unieważnił uchwałę :lol:
Ale po 8 latach czyśćca pewnie wreszcie się uda...
Cytować
-9 #11 Bob Budowniczy 2022-06-20 15:20
Cytuję Gość:
Cytuję Bob Budowniczy:
Projekt odważny i bardzo dobrze. Trzeba patrzeć na to jak to miasto ma wyglądać za 10, 20, 30 lat. Co? Mają tam drewniane chatki postawić? Miasta obok jak Zator czy Andrychów się rozwijają. A Andrychowie nikomu nie przeszkadza MC, galeria,dwa baseny. U nas zawsze problem. Basen? A kto to będzie utrzymywał? Hala? Po co to komu? Obwodnica? Precz! KFC? Tylko dzieci będą grube! To cud, że i tak coś w tych Wadowicach wybudowano.


Tu nie chodzi o odwagę tylko o wpływ tego na lokalną gospodarkę i społeczność. My potrzebujemy miejsc które coś produkują lub świadczą usługi, a nie kolejnych miejsc upłynniania gotówki gdzie i tak inicjatywę przejmują zagraniczne sieciówki. Ile macie w dużych galeriach rodzimych firm - praktycznie wszystko to są sieciówki.

Radni powinni zdecydowanie sprzeciwić się kolejnym galerią handlowym, natomiast promować produkcję i usługi które tworzą realne miejsca pracy i dochodu.

Potrzebujemy tego i tego. Dziś ludzie z Wadowic jeżdżą na zakupy do Krakowa lub do Aadrychowa. Wolałbym aby robili zakupy w Wadowicach :)
Cytować
+3 #12 Mieszkaniec 2022-06-20 15:38
Cytuję Łabędziak:
Tiaaa... Kupiło się Druciarnię za grosze jako teren przemysłowy, rada miejska Filipiak i Kotarby w ostatnim dniu swojego urzędowania (i to po 15-tej) uchwaliła zmianę przeznaczenia terenu, żeby pan "inwestor" mógł sprzedać teren za kilkukrotnie wyższą cenę lub wybudować różne kauflandy i makdonaldy.
Gdyby od początku działka była przeznaczona pod handel, kupujący biliby się o nią, a Bumar zarobiłby na sprzedaży o kilkadziesiąt mln zł więcej.
Niestety następne wybory wygrał ten okropny Klinowski i utarł nosa cwaniaczkom już liczącym kasę z dealu - unieważnił uchwałę :lol:
Ale po 8 latach czyśćca pewnie wreszcie się uda...

Dokładnie kupili za 6 a chcieli za 27. Państwo Morawieckie. Maspex ma chrapkę na ten teren ale nie za takie pieniądze. Więc pewnie kwalifikacja gruntu nie pójdzie po myśli inwestora.
Cytować
-2 #13 Retro 2022-06-20 15:43
Cytuję miasto walczy!:
Przecież wiadomo że jakakolwiek inwestycja nie jest możliwa przy zarazie z łaczan
Wiec po co jakiekolwiek kombinacje ?
żeby kolejnego wała zrobić zniszczyć bardziej miasto !! ?
Dopiero za rok można coś pomyśleć a na razie odliczanie czasu do usunięcia szkodnika z łaczan i jego popleczników !!

PS.
Śmieszne ze można było z tego zrobić tereny przemysłowe ale ciul z łaczan jako starostwa blokował projekt !

Chciałbym Ci przypomnieć Kot, że to Twój guru Klinowski blokuje tą inwestycję jak z resztą każda inną rozwijającą miasto. A najśmieszniejsz e jest to, że twórca koncepcji jak siedział przy Klinowskim, to strasznie bronił interesów gminy i terenów produkcyjnych, a jak tylko jego szefcia wyborcy wyjebali że stołka to nagle kapitalista z powrotem. Całe to otoczenie komusze Klinowskiego kurwa niech spierdala do Rosji razem z Tobą Kot fiucie stary.
Cytować
+1 #14 adam 2022-06-20 16:59
Cytuję Gość:
Cytuję Bob Budowniczy:
Projekt odważny i bardzo dobrze. Trzeba patrzeć na to jak to miasto ma wyglądać za 10, 20, 30 lat. Co? Mają tam drewniane chatki postawić? Miasta obok jak Zator czy Andrychów się rozwijają. A Andrychowie nikomu nie przeszkadza MC, galeria,dwa baseny. U nas zawsze problem. Basen? A kto to będzie utrzymywał? Hala? Po co to komu? Obwodnica? Precz! KFC? Tylko dzieci będą grube! To cud, że i tak coś w tych Wadowicach wybudowano.


Tu nie chodzi o odwagę tylko o wpływ tego na lokalną gospodarkę i społeczność. My potrzebujemy miejsc które coś produkują lub świadczą usługi, a nie kolejnych miejsc upłynniania gotówki gdzie i tak inicjatywę przejmują zagraniczne sieciówki. Ile macie w dużych galeriach rodzimych firm - praktycznie wszystko to są sieciówki.

Radni powinni zdecydowanie sprzeciwić się kolejnym galerią handlowym, natomiast promować produkcję i usługi które tworzą realne miejsca pracy i dochodu.

Stworz miejsca sam a rozkazuj komuś! Jest wlascicielem niech buduje co chce.Nawet bur....l tylko duże .
Cytować
+5 #15 Nie-komuch 2022-06-21 09:19
Po tym jak Klinowski wyleciał ze stołka, a koleżka z komisji urbanistycznej, nagle Krzysiu już nie broni terenów produkcyjnych w interesie gminy. Jak to jednak punkt widzenia... itd. :D
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.