Jak zapewnia ZUS, w czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie
Dobre wskaźniki dla przyszłych emerytów. Tak twierdzi ZUS

Jak zapewnia ZUS, w czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie gromadzone są informacje o składkach na ubezpieczenie emerytalne, wzrosną o 9,33%.

Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje stan kont i subkont około 24 miliony ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia emerytury, a więc wprost przełożą się na wysokość przyszłego świadczenia.  Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33%. Wskaźnik ten też stosuje się do kapitału początkowego osób, które pracowały przed 1999 rokiem. Wysokość waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta wyniesie 7,07% Na subkontach zapisywane są środki przeniesione z otwartych funduszy emerytalnych i część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 roku. Waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach, które poprzedzają termin waloryzacji i również nie może być ujemna.

Te wskaźniki bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tysięcy złotych, dopiszemy prawie 42 tysiące złotych. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tysięcy złotych dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tysięcy złotych – podaje przykłady prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak zapewnia ZUS, wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie: 9,2% w 2019 roku, 8,94% w 2020 roku.Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotuje informację o stanie konta ubezpieczonego na 31 grudnia 2021 roku i udostępni ją na Platformie Usług Elektronicznych. Od 2020 roku ZUS nie wysyła już listów, chyba że poprosi o to klient.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.