Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ lub o Rodzinny Kapitał Opie
Obywatele Ukrainy powinni informować ZUS o wyjeździe

Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni zawiadomić o tym ZUS.

Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. Konsekwencją jest utrata przez niego świadczeń. Dlatego ważne jest, aby uchodźcy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja jak to zrobić, jest stronie internetowej ZUS.

Przekazać informację o wyjeździe cudzoziemcy mogą przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – trzeba wtedy złożyć formularz POG.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, żeby sprawdzić czy konkretna osoba opuściła nasz kraj. Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje o swoim wyjeździe będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami.

ZUS weryfikuje legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy zarówno przy przyznawaniu świadczeń, jak i w dowolnym momencie ich pobierania. Informacje pochodzą np. z systemu informacji oświatowej, centralnego wykazu ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS może korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, który prowadzi Straż Graniczna.

Ponadto w przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może poprosić świadczeniobiorcę o osobiste udzielenie wyjaśnień. Jeżeli odmówi on lub nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, to ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.

Należy zawiadomić ZUS także w razie wyjazdu do innych krajów UE. ZUS może otrzymać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych. Dzieje się to w ramach współpracy z instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego innych państw członkowskich UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków.

W ramach wsparcia z ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin, takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy Rodzina 500+. Pierwsze pieniądze z programu 500+ trafią do Ukraińców w połowie maja.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 jbrynkus 2022-05-11 16:02
jeśli ktoś z nich to zrobi to jest raczej mało kumaty, a ktoś z olskich władz lub ZUS-u wierzy w to, że tak zrobią jak jest w tytule artykułu, to jest idiotą
Cytować
-1 #2 Ela 2022-05-11 19:15
Paweł Kukiz zagłosuje za drugą kadencją prezesa Glapińskiego. I tak przeszedł długą drogę. Od antysystemowca do PiSowca.A on cos kiedys nie mówił ze jak sie zeszmaci to można mu napluć w twarz ? To chyba już można?
Cytować
-1 #3 Dino 2022-05-11 19:19
Pamiętacie konferencję prasowa w sprawie utworzenia sejmowej komisji ds. Pegasusa? Na czele komisji miał stanąć Kukiz? Dziś wycofuje się z obietnicy złożonej opozycji. Ktoś na serio się spodziewał, że ten pachoł Kaczyńskiego dotrzyma słowa?
Cytować
-2 #4 Anna 2022-05-11 19:31
Morawiecki twierdzi ze nasza inflacja to putinflacja. Putin twierdzi że to Ukraina napadła na Rosję. Ziobro twierdzi ze wszystkiemu jest winna UE. Tvp Kurskiego że Tusk .Jak te bezmózgowia dochodzą do władzy
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.