W Małopolsce dodatkowe roczne świadczenie, czyli tzw. czternastą emeryturę, otrzymało ponad 688,6 ty
Niemal 800 milionów złotych wypłaconych „czternastek" w Małopolsce

W Małopolsce dodatkowe roczne świadczenie, czyli tzw. czternastą emeryturę, otrzymało ponad 688,6 tysięcy świadczeniobiorców. Łączna kwota wypłaconych „czternastek” przekroczyła 798,5 milionów złotych.

Krakowski oddział przekazał 270,6 tysięcy  dodatkowych rocznych świadczeń, na łączną kwotę ponad 309,5 milionów złotych. Sądecka placówka ZUS wypłaciła 168 tysięcy „czternastek”, w łącznej wysokości 201 milionów złotych. Na terenie chrzanowskiego ZUS (pod który podlega także powiat wadowicki) świadczenie otrzymało 137,5 tysięcy osób, w łącznej kwocie 154,5 milionów złotych. Natomiast w regionie tarnowskiego oddziału ZUS wypłacono 112,5 tysięca czternastych emerytur, a ich łączna wysokość to 133,5 milionaw złotych.

Dodatkowe świadczenie w tym roku wynosi 1250,88 złotych brutto. Otrzymują je osoby, które na 31 października 2021 roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymały osoby, które na ten dzień miały zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

Pełna kwota trafiła do osób, których świadczenie podstawowe nie przekraczało 2900 złotych brutto. Pozostali otrzymali kwotę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli emerytura wynosiła 3000 złotych, "czternastka" była pomniejszona o 100 złotych.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy była wypłacona w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Ważne! Kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia nie podlega potrąceniom i egzekucjom.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Adam 2021-11-26 10:56
800 milionów. Sporo w sumie tego wyszło, i to tylko w Małopolsce... :o
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.