To już ostatni dzwonek na spełnienie obowiązku spisowego. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszka
To ostatni dzwonek na spełnienie obowiązku spisowego!

To już ostatni dzwonek na spełnienie obowiązku spisowego. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa już tylko do 31 września i jest obowiązkowy. Jeśli jeszcze nie spełniłeś obowiązku – sprawdź, jak to zrobić!

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Odpowiada za niego Główny Urząd Statystyczny, a do jego realizacji zostało zatrudnionych 16 tysięcy rachmistrzów spisowych w całym kraju, rzesza pracowników urzędów statystycznych i gminnych biur spisowych.  Dane pozyskane podczas spisu zostaną wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego i gospodarczego. Główne cele spisu to między innymi zaspokojenie potrzeb informacyjnych kraju, zwłaszcza zebranie informacji, których nie można uzyskać z innych źródeł,      dostarczenie pełnej informacji o liczbie i strukturach demograficzno-społecznych i ekonomicznych ludności, gospodarstw domowych i rodzin zamieszkujących lub przebywających w Polsce oraz o wielkości zasobów budynkowo-mieszkaniowych, o ich jakości i wykorzystaniu, zebranie informacji niezbędnych do zabezpieczenia potrzeb międzynarodowych czy      możliwie szeroka charakterystyka zmian, jakie zaszły w okresie 2011 – 2021 w podstawowych strukturach demograficzno-społecznych ludności, gospodarstw domowych i rodzin oraz zmian w wielkości i standardzie zasobów mieszkaniowych. To także punkt wyjścia do prowadzenia przyszłych, ukierunkowanych tematycznie badań,  pozwalających na delimitację obszarów ze względu na zasięg przestrzenny niektórych zjawisk np. lokalizację rynków pracy, zakres oddziaływania miast, obszary ubóstwa itp.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa już tylko do 31 września. Każdy może spisać się samodzielnie przez Internet, w najdogodniejszym dla siebie miejscu i czasie, wypełniając aplikację, dostępną pod adresem: spis.gov.pl. Logowanie do aplikacji jest możliwe między innymi przez Profil Zaufany i systemy informatyczne banków.  W województwie małopolskim pracuje 1,4 tysiąca rachmistrzów spisowych.

Do 30 września 2021 roku w godzinach od 15:00 do 18:00 osoby nie posiadające w domu dostępu do Internetu, będą miały zapewniony dostęp do sprzętu komputerowego z Internetem w wydzielonym do tego celu pomieszczeniu Urzędu Miejskiego w Wadowicach. Termin samospisu należy uzgodnić telefonicznie z członkiem Gminnego Biura Spisowego Renatą Szczepanik, pod numerem telefonu: 33 873 18 11 wewnętrzny 293 w godzinach pracy urzędu (od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00).

Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon” na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do soboty od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279 99 99. Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej. Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/, kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni lub przyjdzie do Ciebie rachmistrz – zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 obowiązku? 2021-09-14 16:06
Nie ma w prawie "obowiązku" spisania się.
Jest tylko zakaz odmowy. Można nie odmówić, a jednocześnie się nie spisać.
Cytować
0 #2 @ obowiązku? 2021-09-14 17:30
Cytuję obowiązku?:
Nie ma w prawie "obowiązku" spisania się.
Jest tylko zakaz odmowy. Można nie odmówić, a jednocześnie się nie spisać.


Jakież to typowo polskie. Kręcić, kombinować ... :cry:
Cytować
+3 #3 Maria 2021-09-14 20:18
A co jeśli rachmistrz dzwoni w godzinach pracy i nie możesz z nim gadać pół h?
Cytować
+3 #4 aQQ 2021-09-14 21:46
A od kiedy wrzesień ma 31 dni??
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.