Trwają pracę przy budowie mijanki i nowego przystanku kolejowego w Barwałdzie Średnim.  Dzięki temu
Trwa budowa kolejowej mijanki z przystankiem w Barwałdzie Średnim

Trwają pracę przy budowie mijanki i nowego przystanku kolejowego w Barwałdzie Średnim.  Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się przepustowość trasy. Umożliwi to uruchomienie dodatkowych połączeń przez przewoźników na trasie z Krakowa na Podbeskidzie.

Jak już informowaliśmy, od marca tego roku trwa kolejny etap remontu linii kolejowej nr 117 na odcinku między Wadowicami a Andrychowem. Od 29 czerwca do 28 sierpnia  normalny ruch pociągów zostanie przywrócony na odcinku "stosiedemnastki" od Bielska Białej do Wadowic. Od Wadowic w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa nadal kursować będzie  Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Równocześnie kolej w końcu wzięła się w końcu za obiecywaną budowę mijanki w Barwałdzie Średnim i nowego przystanku w tej miejscowości. Rozpoczęte w lipcu prace poprzedziły roboty przygotowawcze. Po rozbiórce starego toru wybudowany zostanie nowy wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania ruchem kolejowym. Dobudowany zostanie drugi tor, tzw. „mijanka” o długości blisko 1 kilometra, który zapewni możliwość mijania się pociągów na jednotorowej linii nr 117  Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się przepustowość trasy. Umożliwi to uruchomienie dodatkowych połączeń przez przewoźników na trasie z Krakowa na Podbeskidzie.

Dotychczasowy przystanek w Barwałdzie Średnim zmieni lokalizację na bardziej dogodną dla podróżujących pociągiem. Nowy obiekt powstanie na mijance i zmniejszy dystans, dzielący mieszkańców od kolei. Wygodne perony usytuowane będą bliżej domostw, co ułatwi podróżnym dostęp do pociągów. Na peronach znajdą się wiaty, ławki i tablice informacyjne oraz oznakowanie, min. z systemem ścieżek naprowadzających dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Koleją wygodniej na Podbeskidzie.

Mijanka z przystankiem, to część realizowanej obecnie inwestycji PLK na linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała, której celem jest zwiększenie możliwości podróży z Małopolski na Podbeskidzie. Wykonano już prace między Wadowicami a Andrychowem. Dostęp do kolei zwiększył mieszkańcom nowy przystanek Wadowice Osiedle Podhalanin. Lepszy komfort podróżnym zapewniają zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie.

Warty 129 milionów remont ma zakończyć się w czerwcu 2022 roku.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 M. 2021-07-26 14:49
Czy przystanek będzie dostoswany dla osób z niepełnosprawno ściami, w tym dla ludzi na wózkach inwalidzkich?
Cytować
+3 #2 Rafał 2021-07-26 16:13
Czy mijanka umożliwi bezpośrednie połączenia Kraków-Wadowice ?
Cytować
+1 #3 Ghod 2021-07-26 16:48
Dlaczego wybrano akurat tę lokalizację? Żeby zniwelować ogromną skarpę trzeba było bardzo dużych nakładów finansowych. Mijankę mozna bylo odnowić w kleczy górnej, gdzie jest do tego miejsce. Grube miliony w błoto...
Cytować
+1 #4 Ja 2021-07-26 19:27
Śmiechu warte...
Cytować
0 #5 dddbb 2021-07-26 21:17
Cytuję Rafał:
Czy mijanka umożliwi bezpośrednie połączenia Kraków-Wadowice?

Sama mijanka nie ma na to wpływu, ale spowoduje, że tych pociągów może być więcej. Dla uruchomienia pociągów Wadowice - Kraków bez zmiany kierunku w Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckoronie potrzebna jest łącznica w tejże Kalwarii, która też ma się budować.
Cytować
0 #6 po kwarantannie... 2021-07-26 23:20
...etapowanie remontów, czy epatowanie remontami?
W celu wykonania remontów (lub dodatkowych inwestycji przy okazji - mijanka i łącznica) powinno się zamknąć odcinek LK 117 i w jednym czasie wykonać na nim niezbędne prace. W przeciwnym przypadku dojdzie do patologii jak z remontami odcinka Kraków - Katowice czy Kraków - Zakopane. Trwające po kilkanaście lat remonty skutecznie usunęły pasażerów z tego środka lokomocji...
Cytować
0 #7 po kwarantannie... 2021-07-26 23:22
Cytuję Ghod:
Dlaczego wybrano akurat tę lokalizację? Żeby zniwelować ogromną skarpę trzeba było bardzo dużych nakładów finansowych. Mijankę mozna bylo odnowić w kleczy górnej, gdzie jest do tego miejsce. Grube miliony w błoto...

... ta lokalizacja jest akurat optymalna. Mijankę wykonuje się w miejscu, w którym przyniesie ona największy zysk czasowy...
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.