Bus czy pociąg? Miłośnicy kolei i jednocześnie użytkownicy pociągów nie mają wątpliwości, któr
Pociągiem taniej i wygodniej niż busem. Miłośnicy kolei nie mają wątpliwości

Bus czy pociąg? Miłośnicy kolei i jednocześnie użytkownicy pociągów nie mają wątpliwości, który środek lokomocji jest wygodniejszy i tańszy. Zobaczcie porównanie cen biletów.

W "normalnych" krajach transport kolejowy jest traktowany na równi z tym samochodowym. Niestety w Polsce jest z tym różnie i wiele osób trzeba przekonywać, która forma komunikacji publicznej jest tańsza, bardziej wygodna i bezpieczniejsza. Na naszych liniach, zwłaszcza lokalnych, jest z tym różnie, ale miłośnicy kolei nie mają wątpliwości, że jest dobrze a w przyszłości będzie jeszcze lepiej.

Na facbookowym profilu Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna, z którym od lat współpracujemy, przygotowano zestawienie cen biletów kolejowych i busowych na przykładowe trasy do Bielska, Kalwarii czy Krakowa. Jak się okazuje, pociąg jest tańszy.

Bardzo ważnym czynnikiem dzięki któremu w swojej podróży pasażerowie wybierają połączenia kolejowe jest cena. Na całe szczęście na naszej Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna, jak i w całym województwie Małopolska przewoźnicy oferują bilety w atrakcyjnych cenach. Sprawdziliśmy i praktycznie w każdej relacji pociąg jest tańszy od przewoźnika drogowego kursującego wzdłuż naszej Linii – czytamy na profilu Facebook Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna.

Porównanie kilku przykładowych cen:

Bielsko-Biała Główna - Kraków Główny.
Bus 18 zł.
Pociąg POLREGIO 14,50 zł.
Kęty - Kraków Główny.
Bus 16 zł.
Pociąg POLREGIO 13,00 zł.
Andrychów - Kraków Główny.
Bus 12,50 zł.
Pociąg POLREGIO 12,00 zł.
Wadowice - Kraków Główny.
Bus 10,00 zł.
Pociąg POLREGIO 10,00 zł.
Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona- Bielsko-Biała Główna.
Bus 12,00 zł.
Pociąg POLREGIO 7,20 zł.
Wadowice - Bielsko-Biała Główna.
Bus 10,00 zł.
Pociąg POLREGIO 6,10 zł.
Andrychów - Bielsko-Biała Główna.
Bus 6,50 zł.
Pociąg POLREGIO 5,20 zł.
Andrychów - Wadowice.
Bus 4,00 zł.
Pociąg POLREGIO 3,90 zł.

Nie da się ukryć, że jeśli kolej wzięłaby się za odcinek od Kalwarii Zebrzydowskiej-Lanckorony do Wadowic, remontując tory, pozbywając się niestrzeżonych przejazdów i wprowadzając większą ilość pociągów, lub "wpięłaby"  linię kolejową nr 117 w Szybką Kolej Aglomeracyjną jak mówi się od kilku lat, ta forma transportu byłaby mocno konkurencyjna do ciasnych, przepełnionych, stojących w korkach  i często mocno zdezelowanych busów kursujących w powiecie wadowickim...

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 פֿאָלקס שטימע 2021-07-19 18:39
Ok, przypuśćmy, że chcę spędzić cały dzień na zwiedzaniu pięknego Starego Miasta w Krakowie.
Chciałbym pojechać koleją około godziny 8:00 rano z Wadowic do stacji Kraków Główny i wrócić do Wadowic około godziny 22:00 wieczorem, także koleją z dworca Kraków główny.
Jak myślicie, ile czasu spędzę łącznie w pociągu jadąc tam i z powrotem ?
Cytować
-4 #2 KupaZłomu 2021-07-19 18:41
Cytuję פֿאָלקס שטימע:
Ok, przypuśćmy, że chcę spędzić cały dzień na zwiedzaniu pięknego Starego Miasta w Krakowie.
Chciałbym pojechać koleją około godziny 8:00 rano z Wadowic do stacji Kraków Główny i wrócić do Wadowic około godziny 22:00 wieczorem, także koleją z dworca Kraków główny.
Jak myślicie, ile czasu spędzę łącznie w pociągu jadąc tam i z powrotem ?


W chuj, bo kolej w tym kraju jest gówno warta. Gówno warta była, gówno warta jest i gówno warta będzie.
Cytować
+5 #3 fad 2021-07-19 18:47
Taaaa wygodniej, jedź sobie z Wadowic komunikacją zastępczą do Krakowa Płaszowa, potem się przesiadaj na Kraków Główny. Jak zrobią SKA, tak jak np. na trasie Kraków - Wieliczka z pociągami jeżdżącymi przynajmniej co godzinę to będzie wygodnie.
Cytować
+2 #4 xxxx 2021-07-19 20:57
To już lepiej posłać szynobusy niż puściutkie pociągi. Redaktor zapomina o jednym z busa mogę wysiąść w Krakowie np w Borku , na Matecznym , na Alejach . Jadąc pociągiem trzeba doliczyć niemały koszt biletu MPK i czas przejazdu np z Kraków Główny choćby w okolice gmachu głównego MNK-- jakbym jechać chciał do ZOO.
Cytować
+9 #5 Z. 2021-07-19 21:13
Stację w Wadowicach powinno się włączyć do krakowskiej kolei aglomeracyjnej, poprawić punktualność, znacznie zwiększyć częstotliwość i szybkość kursowania pociągów. Mogą być szynobusy. Koniecznie muszą być dostosowane do przewozu rowerów oraz ludzi z niepełnosprawno ściami - od ręki, a nie, że trzeba dużo wcześniej zgłaszać asystę.
Cytować
+2 #6 Ccc 2021-07-20 14:01
Za mało pociągów brakuje pociągu z wadowic do BB rano ok 5 godz i z powrotem po 15 z BB do wadowìc
Cytować
+2 #7 פֿאָלקס שטימע 2021-07-20 23:15
Niestety, nikt z tzw. "miłośników kolei" nie odpowiedział na pytanie jakie zadałem w pierwszym komentarzu.
Dali tym samym przykład własnej obłudy i zakłamania.
:cry:
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.