Nieopodal miejsca, gdzie pięć lat temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zgromadziła się
Tak powstaje nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Nieopodal miejsca, gdzie pięć lat temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zgromadziła się młodzież z całego świata, powstaje najnowocześniejsza baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Z jej pomocy będą  korzystać również mieszkańcy naszego powiatu.

Pod Wieliczką, nieopodal miejsca, gdzie pięć lat temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zgromadziła się młodzież z całego świata, powstaje najnowocześniejsza baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Miejsce odwiedził wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowo budowane zaplecze dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego spełnia najwyższe standardy funkcjonalności. Dodatkowo na terenie nowej bazy budowana jest podgrzewana przesuwnica do transportu helikopterów, która skróci czas od otrzymania zgłoszenia do wylotu helikoptera ratunkowego. To jedno z kilkunastu taki urządzeń w skali kraju. Wszystko to w trosce o zdrowie i życie mieszkańców naszego województwa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przesuwnica do transportu helikopterów to urządzenie zasilane bateriami akumulatorów zbudowanych na przesuwnicy. Sterowanie działaniem przesuwnicy odbywa się z zastosowaniem kasety kablowej oraz przycisków panelu na urządzeniu. Przesuwnica może pracować przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne, jest także odporne na kontakt z środkami chemicznymi. 60% wartości inwestycji jest finansowana ze środków rządowych.

Nowa baza dla potrzeb Załóg Ratownika 6 oraz Regionu Południowego LPR, została zaprojektowana zgodnie z najwyższymi standardami obowiązującymi w tym obszarze. Rozkład pomieszczeń i odległości pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami bazy ułatwią funkcjonowanie załóg HEMS. Dzięki temu, że płyta postoju śmigłowca, stacja paliw i pomieszczenia socjalno-operacyjne są w bezpośredniej bliskości od siebie szybciej można odtworzyć gotowość do pełnienia dyżuru po wykonanej akcji ratowniczej. Lekarze i ratownicy w możliwie najkrótszym czasie uzupełnią brakujące leki i sprzęt medyczny, a piloci sprawnie zatankują śmigłowiec – mówi zastępca dyrektora ds. administracyjnych Katarzyna Gawęda.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zlokalizowane jest obecnie w podkrakowskich Balicach, lecz ze względu na rosnące potrzeby LPR konieczne było wyznaczenie nowego miejsca na ten cel. W wyniku powyższego, wybrano dogodne miejsce, zaś  Skarb Państwa nabył od gminy Wieliczka nieruchomości położone w Kokotowie. Nieruchomości te zostały następnie przekazane w drodze darowizny na rzecz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które prowadzi na tym terenie inwestycję. LPR w październiku 2020 roku podpisało umowę z wykonawcą robót budowlanych dla przedsięwzięcia polegającego na budowie bazy HEMS i jako opcji – budowie drogi dojazdowej łączącej bazę z mostem na rzece Serafie. Nowoczesne lądowisko umożliwi zespołowi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego całodobowe działanie, zarówno w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w ramach procedur związanych z tzw. transportem międzyszpitalnym.

Z nowej bazy będą również korzystać mieszkańcy powiatu wadowickiego: interwencji, w których wykorzystywana jest szybka pomoc Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,  transportującego potrzebujących głównie do krakowskich szpitali, jest każdego roku spora ilość.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-7 #1 Mieszkaniec 2021-06-08 17:04
Rządzi Prawo i Sprawiedliwość i kraj się rozwija, a nie zwija jak za poprzedników. Ludzie widzą kto realnie potrafi zarządzać w inwestować, a kto tylko bajki o 2 Irlandii opowiadał.
Cytować
+1 #2 Fretka 2021-06-08 19:54
Paweł postawi tam bankomat?
Cytować
-3 #3 Obserwator 2021-06-09 07:26
Patrząc na te dwa komentarze to już widać że inteligencja jest tematem dalekim, a bicie piany macie we krwi.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.