Przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą otrzymać zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r
Tarcza Antykryzysowa 8.0. Kolejne branże ze wsparciem

Przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą otrzymać zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 roku. Będą też mogli skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie.

Najnowsze zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia przedsiębiorców poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Nowe przepisy weszły w życie 28 lutego 2021 roku. Po zmianie przepisów, przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie ze składek za styczeń 2021 roku albo za grudzień 2020 roku i styczeń 2021 roku albo za luty 2021 roku.

Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy) będą mogli wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Dzięki nowemu rozporządzeniu przedsiębiorcy mają więcej czasu na złożenie wniosku do ZUS o zwolnienie ze składek za grudzień 2020 r., styczeń lub luty 2021 roku. Termin przesunięto o miesiąc i teraz mogą wysłać wniosek do 30 kwietnia 2021 roku. Wydłużył się również czas na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za miesiące, o których umorzenie ubiegają się przedsiębiorcy. Trzeba je złożyć do 31 marca tego roku, chyba że płatnik jest zwolniony z tego obowiązku.

W myśl nowego rozporządzenia przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie. Jednak uwzględniane są świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 roku. Wniosek o postojowe można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Co istotne wnioski o wsparcie z Tarczy antykryzysowej 7.0 złożone do 27 lutego włącznie (przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia) ZUS będzie rozpatrywał na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 roku. Jednak przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek będzie obowiązywał nowy termin przesyłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych – do 31 marca 2021 roku.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 Marcinek 2021-03-05 20:23
Wiele firm naprawdę potrzebuje pomocy i wsparcia z tarczy. Niestety są i takie firmy (np. w Wadowicach) gdzie podczas pandemii - ,,kryzysu raczej nie odczuły'' a wsparcie dostały. Ruszają już kontrole z US, PIP i ZUS. Niech najpierw jadą do nich a nie do tych firm co ledwo koniec z końcem wiążą. Firmy, które rozwijają swoją bazę, budują nowe warsztaty w trakcie pandemii a korzystają z pomocy tarczy w pierwszej kolejności powinny być skontrolowane. Tutaj można się dowiedzieć kto jakie dofinansowanie dostał. Wystarczy tylko znaleźć NIP w wyszukiwarce google.

https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary
Cytować
+1 #2 Daniel 2021-03-08 08:55
Tylko pokazuje, jak wielki zasieg miala pomoc z tarczy. Fantastycznie, ze udalo sie cos takiego zorganizowac by pomoc przedsiebiorcom ten czas pandemii przetrwac
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.