Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej  interweniuje u Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie uruch
Burmistrz Kalwarii interweniuje u Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie apteki

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej  interweniuje u Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie uruchomienia nowej apteki sieci Hygieia przy ulicy krakowskiej 18A. Placówka nie działa, chociaż mogłaby od kilku miesięcy, bo  została oprotestowana przez Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty skierował pismo do Ewy Krajewskiej, Głównego Inspektora Farmaceutycznego pismo z prośbą o informację w sprawie prowadzonego postępowania  mającego  na celu wykonanie decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Krakowie . na prowadzenie apteki sieci Hygieia przy ulicy Krakowskiej 18A w Kalwarii Zebrzydowskiej. Włodarz  zwrócił się z apelem do GIS o pilne rozstrzygnięcie i wydanie decyzji umożliwiającej otwarcie nowej apteki, której funkcjonowanie w znaczący sposób poprawi sytuację mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w leki.

Pragnę zauważyć, że z niepokojem obserwujemy działania, które uniemożliwiają mieszkańcom gminy Kalwaria Zebrzydowska a szczególnie seniorom zapewnienie dostępności do produktów medycznych szczególnie w dni wolne oraz w porze nocnej. Działalność aptek winna być dostosowana do potrzeb mieszkańców i zapewniać pełne zaspokojenie potrzeb w zakresie zaopatrzenia w produkty medyczne również w dni wolne, niedziele i święta a także w porze nocnej. Niestety od trzech lat apteki funkcjonujące na naszym terenie w sposób uporczywy uchylają się od tego obowiązku. Nadmieniam, że każdy podmiot decydujący się na prowadzenie działalności aptekarskiej powinien mieć świadomość, że jest ona regulowana również przepisami prawa miejscowego, a więc także uchwałami podejmowanymi przez radę powiatu. Musi zatem się liczyć z tym, że powiat w swej działalności pragnie zapewnić swoim mieszkańcom pełne zaspokojenie potrzeb na tego rodzaju usługi farmaceutyczne także poza zwykłymi godzinami ich funkcjonowania a właściciele aptek obowiązek ten winni wypełniać. Nie zwalniają z tego obowiązku ani szczególne warunki pracy konkretnej apteki ani potencjalne problemy finansowe – argumentuje burmistrz Augustyn Ormanty.

Burmistrz zastanawia się też, w czyim interesie działa Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek reprezentowany w tym postępowaniu przez właścicielkę jednej z aptek na terenie miasta Kalwaria Zebrzydowska, ponieważ to właśnie związek oprotestował uruchomienie apteki.

 

Jak już informowaliśmy, władze Kalwarii Zebrzydowskiej zaniepokoiły się sytuacją, w której kolejny rok funkcjonujące obecnie na terenie miasta i gminy apteki nie stosują się do uchwały Rady Powiatu Wadowickiego, a w roku bieżącym jedyna dotychczas apteka realizująca zapisy nie pełni dyżurów nocnych. oraz w dni wolne i święta. Zgodnie z uchwała, na terenie powiatu wadowickiego, na terenie miasta i gminy Kalwaria Zebrzydowska w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy w 2021 roku dyżur winny pełnić apteki: Nad Cedronem" w Brodach, Apteka S.C przy ulicy Targowej, Apteka "Twoja Apteka" oraz Apteka Krakowska przy ulicy Krakowskiej.

Stąd burmistrz Augusty Ormanty już maju biegłego roku skierował do Józefa Łosia, małopolskiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego pozytywną opinie o potrzebie uruchomienia nowej apteki na terenie miasta Kalwarii, argumentując, że wynika to ze względu na dobro pacjentów i zapewnienie dostępu do produktów medycznych. Nowo apteka, sieciówka Hygieia, ma zostać uruchomiona na terenie centrum handlowego przy ulicy Krakowskiej - lokalizacja jest w niedalekiej odległości od centrum miasta, obok centrum handlowego a także w pobliżu dworca autobusowego. Jej działalność do tej pory nie może się jednak rozpocząć, ponieważ została oprotestowana przez Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich. Niedawno włodarz zorganizował konferencję prasową odnośnie tej sytuacji.

Zobacz: Spór o aptekę w Kalwarii. Burmistrz zorganizował konferencję prasową

Zobacz zapis konferencji:

 (Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.