Właściciele Grupy Maspex: Krzysztof Pawiński, Sławomir Rusinek, Jerzy Kasperczyk, Zdzisław Stuglik i
Drukuj
Właściciele Maspeksu po raz kolejny na liście najbogatszych Polaków Forbesa

Właściciele Grupy Maspex: Krzysztof Pawiński, Sławomir Rusinek, Jerzy Kasperczyk, Zdzisław Stuglik i Józef Szczur po raz kolejny znaleźli się na Liście 100 Najbogatszych Polaków dwutygodnika "Forbes".

Amerykański magazyn "Forbes" zajmujący się szeroko rozumianym biznesem opublikował Listę 100 Najbogatszych Polaków 2021 roku. Żeby znaleźć się na tej liście,  trzeba zbudować firmę wartą przynajmniej 649 milionów złotych. To 15,4% więcej niż w roku 2020. Jak podkreśla Forber, najwięksi przedsiębiorcy nie dość, że ciągle rozwijają swoje firmy, to jeszcze robią to coraz szybciej a tego trendu nie zatrzymała nawet pandemia, działając bardziej jak fala, która część biznesów podtopiła, by inne wynieść na nieosiągalne wcześniej poziomy.

Na samym szczycie listy najbogatszych Polaków, podobnie jak w ubiegłym roku, jest kielecki biznesmen Michał Sołowow z majątkiem szacowanym na ponad 15 miliardów złotych. Przedsiębiorca jest właścicielem kilkudziesięciu spółek, takich jak Cersanit, Barlinek, North Food czy Homla. Na drugiej pozycji znalazł się Tomasz Biernacki,  założyciel i współwłaściciel sieci handlowej Dino Polska, którego majątek wynosi 13,140 miliarda złotych. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano zaś Zbigniewa Solorza, właściciela m.in. sieci komórkowej Plus oraz platformy satelitarna Cyfrowy Polsat, który cieszy się majątkiem wynoszącym nieco ponad 13 miliardów złotych.

W Małopolsce największym majątkiem cieszy się właściciel Inpostu Rafał Brzoska i Wiesław Żyznowski, producent najbardziej niezbędnych rzeczy w czasie pandemii czyli maseczek.

Na liście najbogatszych Polaków znaleźli się również, po raz kolejny, właściciele Grupy Maspex: Jerzy Kasperczyk, Sławomir Rusinek, Krzysztof Pawiński, Józef Szczur oraz  Zdzisław Stuglik, którzy zajęli 52 miejsce. Majątek każdego z nich szacowany jest na 1,219 miliarda złotych, zaś według gazety, każdy kontroluje po 16,5% udziałów spożywczego koncernu.

Przypomnijmy, że Maspex to powstała w 1990 roku Polska firma z wadowickim rodowodem, jedna z największych w segmencie produktów spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Rocznie w swoich zakładach produkuje około 1,7 mld litrów soków, nektarów i napojów, 145 tys. ton makaronów oraz produktów instant oraz 135 tys. dżemów i przetworów. W portfolio firmy są takie marki jak: Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Plusssz. Firma skupuje od polskich rolników średnio 300 tys. ton owoców i warzyw oraz 100 tys. ton pszenicy. Produkty Maspeksu trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Brat Jacka Jończyka szefem tarnowskiego zakładu karnego

Takie autobusy będą jeździć między Wadowicami a Bielskiem. Rozpoczęły się testy nowego połączenia

ZUS. Nowe tablice do wyliczania emerytur

W Choczni powstaną dwa nowe bloki komunalne. Tak mają będą wyglądać

Są chętne podmioty do badań geologicznych pod BDI. Ale jest problem